За информацията в тази статия или раздел не са посочени източници. Въпросната информация може да е непълна, неточна или изцяло невярна. Имайте предвид, че това може да стане причина за изтриването на цялата статия или раздел. Шаблонът е поставен на 19:09, 18 март 2018 (UTC). |
Тъкането е производството на тъкани с тъкачен стан, един от най-старите занаяти. Възниква през късния неолит като усъвършенстване на плетенето. Тъкането възниква заедно със земеделието. До средата на XVIII –XIX век (когато заработват и първите фабрики за текстил), тъкачеството е бил единственият начин за изработка на дрехи, килими (черджета, черги) и одеяла.
Уредът, с който се тъче, се нарича тъкачен стан, а човекът, който се занимава с тъкане – тъкач. Съществуват два вида тъкачни станове: вертикален и хоризонтален.
Най-просто казано на двете дървени части се опъват вълнени нишки по хоризонтала, след което на други дървени части се тъкат вълнени нишки по вертикала. Със специален уред, наречен бърдо, вертикалните нишки се приплескват към хоризонталните и се получава тъкан.
С тази тъкан се получава плат, а от този плат – текстилни изделия.
Възникнало преди около 10 хил. години наравно със земеделието и животновъдството. До създаването на първите фабрики за текстил през XVIII – XIX век е било единственият начин за производство на дрехи. Епохите, в които текстилът се е развивал: