Щитът в хералдиката е съставна част на герб.
Един герб може да се използва в няколко форми:[1]
Съответно, понякога даден герб е изобразен само като щит (когато е показан в малката си форма).
Щитът съдържа винаги хералдически фигури, а много често и нехералдически фигури.
Щитът е най-старата част на герба и главен носител на информацията, съдържаща се в него. В хералдиката страните на щита се определят не от положението на зрителя, а от това на този, който го държи. Поради тази причина хералдично ляво е всъщност дясно за зрителя и т.н. За да се определи в коя част на щита е разположен тази или онази фигура, трябва да се различат следните области на щита, показание на рисунката:
В повечето случаи щитовете биват разделяни на множество полета. Това може да става по четири основни начина:
Девет разновидности на хералдическия щит се смятат за основни – старофренски или нормански (триъгълна форма), испански, италиански (овален), френски, английски, византийски (кръгъл), германски, дамски (ромбоиден) и квадратен.
Старофренският щит е с триъгълна форма и е широко разпространен през ХІІІ – XIV век. Гербът на Норвегия е във формата на старофренски щит.
Френският щит представлява правоъгълник, заострен в средата на долната си част, като долните ъгли на правоъгълника са заоблени.
Испанският щит представлява правоъгълник, долната част на който е заоблена във форма на полукръг. Известен е също така и като португалски и фламандски щит, тъй като се е използвал широко и в тези страни.