Ян Непомуцен Гловацки

Ян Непомуцен Гловацки
Jan Nepomucen Głowacki
полски художник
Роден
1802 г.
Починал
28 юли 1847 г. (45 г.)
Кариера в изкуството
СтилРомантизъм
Жанрпейзажна живопис, портрет
УчителиАнтони Бродовски, Юзеф Пешка, Франц Щайнфелд
Направлениеживопис
Ян Непомуцен Гловацки в Общомедия

Ян Непомуцен Гловацки (на полски: Jan Nepomucen Głowacki) е полски реалист от ерата на Романтизма, смятан за един от най-значимите пейзажисти от началото на 19 век след подялбата на Полша.

Гловацки е роден и прекарва по-голямата част от живота си в Краков. Взима първите си уроци при художника Антони Гижински, а в периода 1819-25 посещава ателиетата на Антони Бродовски и Юзеф Пешка в Академията за изящни изкуства в Краков. Продължава обучението си в Прага, а след това във Виена под ръководството на Франц Щайнфелд до 1828.

След завръщането си от Виена, Гловацки става учител в родния си град, а също и уважаван художник.

Ян Непомуцен Гловацки, Портрет на художник (1842)

Рисува предимно природни и градски пейзажи, както и портрети и религиозни и митологични сцени. Силно повлиян е от виенската реалистична школа, което се забелязва изключително в проектите за портретите му. Полските критици и историци го смятат за баща на полската пейзажна живопис.

Гловацки е първият полски художник, който посвещава цяла поредица от произведения на Татрите. Той е и първият, който прави скици и проекти за маслените си платна по време на пътувания сред природата. Картини като Изглед от Татрите при Поронин (Widok Tatr z Poronina – 1836 г.) и Морско око (Morskie Oko – 1837 г.) са смятани за начало на реалистичната полска планинска живопис. Романтичните му градски пейзажи на Краков и околните градове стават много популярни приживе, благодарение на албум с 24 отпечатъка, публикуван през 1836.

Една част от произведенията му се намират в Полския национален музей, а друга е открадната по време на Втората световна война от нацистите и никога не е намерена.

  Тази страница частично или изцяло представлява превод на страницата Jan Nepomucen Głowacki в Уикипедия на английски. Оригиналният текст, както и този превод, са защитени от Лиценза „Криейтив Комънс – Признание – Споделяне на споделеното“, а за съдържание, създадено преди юни 2009 година – от Лиценза за свободна документация на ГНУ. Прегледайте историята на редакциите на оригиналната страница, както и на преводната страница, за да видите списъка на съавторите. ​

ВАЖНО: Този шаблон се отнася единствено до авторските права върху съдържанието на статията. Добавянето му не отменя изискването да се посочват конкретни източници на твърденията, които да бъдат благонадеждни.​