Aida je opera[1] u četiri čina Giuseppe Verdija, prema libretu italijanskog pisca Antionia Ghislanzonia.
Aida je opera u 4 čina. Radnja se odigrava u antičkom mjestu Memfis u Tebi.
U faraonskoj palači se odlučuje o izboru vojskovođe za pohod na Etiopiju. Među kandidatima je i Radames, koji bi svojim uspjehom u ratu stekao veliki ugled. On u međuvremenu upoznaje preljepu robinju Aidu, te se odmah u nju zaljubljuje. Aida mu uzvraća emotivnu vezanost, što izaziva revolt u faraonovoj kćeri Amneris, koja voli Radamesa. Radames biva izabran za ovaj pohod, što u Aidi izaziva unutrašnji razdor, budući da osoba koju ona voli ide u rat protiv njenog naroda.
Amneris želi da uništi vezu koju Aida i Radames imaju; te da bi iznudila od Aide priznanje njene ljubavi, prenosi joj vijesti s bojnog polja, u kojima je Radames nesretno poginuo. Aida joj na kraju sve priznaje, a Amneris joj potom oznami istinu da je Ramades zdrav i živ, te kako se vraća s ratnim pljenom u Egipat. Među dovedenim zarobljenicima, Aida upoznaje svog oca, ali niko u Egiptu ne zna da se radi o etiopskom kralju. Aida traži od nadležnih da ga puste iz ropstva, ali faraon im to brani. Kao nagradu za uspješan boj u Etiopiji, faraon nudi Radamesu ruku svoje kćeri Amneris i nasljeđe na tronu.
Na molbu svog oca, Aida traži od Radamesa da skupa s njom pobjegne u Etiopiju. U tom razgovoru joj Radames nehotice otkriva položaj egipatske vojske u Etiopiji. U međuvremenu Amonasro, mladić iz zarobljeništva, proglašava se novim etiopskim kraljem. Radames shvata da je počino izdaju, omogućuje bijeg Aidi i Amonasru, ali se sam predaje u milost i nemilost faraona zbog počinjene izdaje.
Radames biva osuđen na kaznu pokopa zaživo, a može bit oslobođen kazne jedino u slučaju da se odrekne Aide i oženi faraonovom kćeri Amneris Ovu ponudu Radames odbija, te biva odnešen do podzemne grobnice. U njoj sreće Aidu, koja se tamo sakrila prije obreda, kako bi s njim podjelila ovaj kobni sud. Oboje umiru zagrljeni.