Arch Linux

Arch Linux
Arch Linux sa KDEom i Beryl window managerom
RazvijateljJudd Vinet
Grupa OS-aLinux
Radno stanjerazvija se
Najnovija
stabilna verzija
2007.08-2 (Don't Panic) / {7. oktobar 2007.
Upravljanje
paketima
pacman
Podržane
platforme
i686 i x86-64 arhitekture
Vrsta kernelaMonolitni
Korisnički
interfejs
Tekstualni (shell)
Grafički (KDE)/(GNOME)
LicencaSlobodni softver
Službeni veb-sajtwww.archlinux.org

Arch Linux je optimizirana i686 Linux distribucija zasnovana na principu jednostavnosti. Osnovao ju je i napravio Judd Vinet 2002. godine, inspirisan distribucijom CRUX. I dan danas radi na Arch Linuxu, uz tim volontera širom svijeta. Trenutna verzija je 2007.08-2 (Don't Panic).

Filozofija

[uredi | uredi izvor]

Filozofija ove distribucije je jednostavnost, brzina i fleksibilnost. Arch je zasnovan na principu KISS (Keep It Simple, Stupid), što bi u prevodu na bosanski jezik značilo "ne komplikuj, idiote". Iako se drži filozofije jednostavnosti, Arch sigurno nije distribucija za početnike već za malo iskusnije korisnike Linuxa, jer se sva podešavanja sistema vrše tekstualno unutar komandne školjke. Arch je tekstualna distribucija i nema grafičke alate za uređivanje i održavanje.

Konfiguracija

[uredi | uredi izvor]

Arch Linux pripada distribucijama sa centralizovanom konfiguracijom kao i što je Gentoo Linux. Ovakve distribucije imaju centralni konfiguracioni fajl /etc/rc.conf, koji sadrži sve osnovne informacije o sistemu kao što su ime mašine, vremenska zona, lokalizacija, moduli (drajveri) koji se učitavaju pri dizanju, kao i servisi (daemoni) koji se startaju zajedno sa operativnim sistemom. Centralno mjesto svih servisa odnosno njihovih start skripti je mapa /etc/rc.d.

Upravljanje paketa

[uredi | uredi izvor]

Upravljanje programskim paketima se vrši pomoću alatke pacman, koji je ustvari kao što mu i samo ime kaže paketni menadžer. Pacman omogućava instaliranje i ažuriranje softvera direktno sa Interneta. Sam format paketa je datoteka čija je ekstenzija pkg.tar.gz i ukratko rečeno paket je ustvari kompresovani fajl koji sadrži informaciju o paketu, načinu instaliranja kao i binarne fajlove koji se instaliraju na sistem.

Paketi se nalaze trenutno u pet glavnih binarnih spremišta (repozitorija) na internetu:

  • Current - Sadrži sve osnovne programske pakete za potpunu instalaciju sistema
  • Extra - Sadrži programske pakete koji nisu neophodni, ali su dobra alternativa
  • Unstable - Sadrži pakete programa koji su još uvijek u razvoju, ili nisu oficijalni
  • Testing - Sadrži pakete koji mogu da prouzrokuju probleme, ili još uvijek čekaju na izvještaje bugova
  • Community - Sadrži pakete koji su proizvedeni od strane korisnika Arch-a, često su to paketi iz AUR-a

Pored binarnih paketa u navedenim skladištima, nalazi se i skladište sa paketima odnosno uputstvima kako i napraviti i instalirati iz izvornog koda. Ovo skladište se naziva AUR (Arch User Repository) i koristi sistem PKGBUILD tekstualnih fajlova. U ovim fajlovima je zapisano, kodirano, uputstvo za kompletnu izradu paketa pomoću makepkg komande. Ovdje se odražava još jedna sličnost sa Gentoo Linuxom, mada je izrada PKGBUILD fajlova mnogo lakša. Jednostavnost njihove izrade se iskazuje kao prednost, te korisnici Arch Linuxa prave sami PKGBUILD fajlove te ih podižu na internet u AUR spremište, tako da bi drugi korisnici imali koriti od njih. Samo priznati i provjereni paketi iz AUR-a premještaju se u Community repozitorij i postaju službeni.

Izdanja

[uredi | uredi izvor]

Vanjski linkovi

[uredi | uredi izvor]