Tamus communis f. subtriloba (Guss.) O.Bolòs & Vigo
Tamus communis var. subtriloba Guss.
Tamus communis var. triloba Simonk.
Tamus cordifolia Stokes
Tamus cretica L.
Tamus edulis Lowe
Tamus norsa Lowe
Tamus parviflora Kunth
Tamus racemosa Gouan
Bljušt, obični bljušt ili kuka (latinski: Dioscorea communis)[1]samoniklabiljka iz porodiceDioscoreaceae (bljuštovke, bljuštevi) čiji su izdanci jestivi, a plodovi vrlo otrovni. Poznati su i kao crna kuka, bljušt, bljušć, bruškandul, kukača ili kukovina.[2][3][4]
Bljušt je lijana i penjačica, čiji izdanci dosežu visinu oko 2–4 m. Vrhovi lisnatih izdanaka su svinuti, a listovi su srcoliki, korijen gomoljast, dug oko 20 do 30 cm. Plod je crven, bobičast i vrlo otrovan. Sadrži 3-5 sjemenki; po 4-6 bobica čine grozd. Dozrijeva u ljetnim mjesecima.[5]
Izdanci kuka se beru tokom proljeća. Za jelo se pripremaju vrhovi i sočni dijelovi stabljike, a odbacuju se dijelovi koji ne pucaju kad se presaviju. Mogu se pripremati na više načina, a jedan od najuobičajenijih je skuhan i pripravljen za salatu sa tvrdo kuhanim jajima. Mogu se jesti i sirovi ili kao omlet.
Jestivi izdanci kuke imaju blagi diuretički učinak, a plodovi su otrovni. Korijen se upotrebljava za liječenje reumatskih bolesti, pri čemu treba biti vrlo oprezan jer može "spaliti" kožu.
^Blamey, M.; Fitter, R.; Fitter, A (2003). Wild flowers of Britain and Ireland: The Complete Guide to the British and Irish Flora. London: A & C Black. ISBN978-1408179505.
^Govaerts, R., Wilkin, P. & Saunders, R.M.K. (2007). World Checklist of Dioscoreales. Yams and their allies: 1-65. The Board of Trustees of the Royal Botanic Gardens, Kew.
^Dobignard, D. & Chatelain, C. (2010). Index synonymique de la flore d'Afrique du nord 1: 1-455. Éditions des conservatoire et jardin botaniques, Genève.
^Blamey, M. & Grey-Wilson, C. (1989). Flora of Britain and Northern Europe. Hodder & Stoughton. ISBN0-340-40170-2.