Chieftain (FV4201) | |
---|---|
Svojstva | |
Posada | 4 |
Dužina | 10.87 m |
Širina | 3.66 m |
Visina | 2.89 m |
Težina | 55 tona |
Oklop i naoružanje | |
Oklop | maks. 195 mm |
Osnovno naoružanje | 120 mm L11A5 top |
Sekundarno naoružanje | 2x mitraljez 7.62 mm L7 |
Pokretljivost | |
Pogon | Leyland L60 dizelski motor 720 KS (537 kW) |
Brzina na cesti | 48 km/h |
Snaga/težina | 11.1 ks/tona |
Domet | 500 km |
FV4201 Chieftain je bio glavni borbeni tenk Ujedinjenog Kraljevstva tokom hladnog rata. Nasljednik je tenka Centurion i prvi je pravi britanski glavni borbeni tenk koji je od početka projektovan za tu namjenu (Centurion je prvobitno bio zamišljen kao srednji tenk). Razvoj je počeo 1956., a vodila ga je kompanija Leyland Motors. Napravljena su tri prototipa, a tokom 1961.-62. još šest i provedena su testiranja. Sljedeće godine tenk je ušao u proizvodnju i primljen je u službu britanske vojske gdje je ostao sve do 1996. godine. Ukupno je proizvedeno oko 1350 primjeraka u 12 različitih konfiguracija (verzija). Nasljednik Chieftaina je Challenger 1.[1]
Chieftain predstavlja rezultat uspješnog rada na lozi brzih tenkova s kraja drugog svjetskog rata. Njegov prethodnik glavni borbeni tenk Centurion je bio jedan od najuspješnijih tenkova poslije rata.[2][3][4][5][6][7] Međutim uvođenje sovjetskog JS-3/JS-4 i glavnog borbenog tenka T-54/T-55 dovelo je do uvođenja teškog tenka Conqueror koji je bio naoružan topom kalibra 120 mm. Projekat koji kombinira vatrenu moć topa 120 mm s Conquerora i mobilnošću Centuriona smatran je dobrom kombinacijom.
Leyland koji je bio uključen u projekat Centurion tenka, sagradio je prototipove novog tenkovskog koncepta 1956. godine. Nekoliko tih aspekata koncepcije su okušani u proizvodnji FV4202 "40 ton Cenuturion" tenka. Zapravo FV4202 je bio vidljivo modifikovanom šasijom Centuriona i prototipom onoga što će kasnije biti kupola Chieftaina ali naoružan topom 20 pdr (84 mm).
Ovaj projekat je doveo do specifikacije Ratnog ureda za novi tenk. Specifikacijia glavnog štaba bazirana je na iskustvu iz tenkova Centurion iz korejskog rata, ako i na tenku Conqeueor. Očekivano je bilo da će novi tenk moći biti angažovan protiv neprijatelja na velikim udaljenostima, sa odbrambenih položaja i kao dokaz protiv srednje artiljerije. U tu svrhu, top je trebao imati veći stepen depresije za 8 osam stepeni u poređenju sa neprijateljskim tenkovima i bolji oklop a čeonom dijelu tenka. Također očekivanja su bila da će brzina paljbe biti 10 projektila u minuti u prvoj minuti i i 6 u minuti za slijedeće 4.
Prvih nekoliko prototipova je bilo predviđeno za ispitivanje trupa 1959. godine u kojima su utvrđene brojne izmjene. Poboljšanja u pitanju vibracije i hlađenja motora dovela su do izmjene zadnjeg dijela trupa, što je povećalo konstrukcijsku težinu tenka na 50 tona i sukladno tome ovjes (projektovan za masu od 45 tona) je pojačan. Gusjenice su morale biti postavljene tako kako ne bi oštećivale cestu i površinski klirens bio povećan. Koncept je prihvaćen početkom 1960tih godina.
Velika Britanija i Izrael su surađivali u posljednjim fazama [8] s ciljem kupnje i domaće proizvodnje tenka od strane Izraela. 2 Dva prototipa su dostavljena Izraelu u sklopu četverogodišnjeg testiranja.[9] Međutim kasnije je odlučeno da se neće tenk prodati Izraelu (tokom perioda kasnih 1960tih UK je imalo bolje odnose sa arapskim zemljama kao što je Jordan nego sa Izraelom), što je Izraelce potaknulo na razvoj projekta vlastitog tenka.
Naoruđanje Chieftaina sastoji se iz 120 mm topa koji nosi oznaku L11, zatim dva mitraljeza u kalibru 7.62 mm od kojih jedan služi kao naoružanje komadira tenka. Također tenk je naoružan jednim teškim mitraljezom kalibra 12.7 mm.
Glavni top je opremljen skrivačem plamena koji štiti prostor posade od gasova koji nastaju paljbom projektila, zatim toplotnom izolacijom koja treba štiti top od naglog hlađenja usljed udara vjetrova i kiše. Top je kako vertikalno , tako i horizontalno stabiliziran. Radijus djelovanja topa horizontalno iznosi 360 stepeni i od -10 do +20 stepeni vertiklano. Okretanje kupole u krugu od 360 stepeni iznosi oko 13 sekundi. Podešavanje sistema naoružanja i okretanje kupole se vrši pomoću elektromotora, ali i u slučaju potrebe ručno. Novije verzije topa raspolažu također sa kolimatorom u cijevi.
Top ispaljuje različite tipove minucije, što znači da se zrno i punjenje odvojeno pune. Testiranja tokom faze ispitivanja su pokazala da ovaj princip rada ne utiče značajno na brzinu paljbe. Nedostatak je bio mogućnost eksplozije prilikom pogodka u spremnik municije. Kako bi se ova opasnost umanjila, eksplozivna punjenja su spremana u dio trupa ispod kupole tenka, gdje postoji manja mogućnost od neprijateljskog pogodka.
Chieftain u slučaju jednog velikog oružanog sukoga u srednjoj Europi gdje u borbi protiv znatno nadbrojnijih oklopnih snaga je imao veliku šansu opstanka jer je imao poprilično bolji oklop od svojih protivnika na što obraćena velika pažnja tokom njegovog projektovanja. Trup tenka je izrađen od valjanih čeličnih dijelova koji su međusobno spojeni gdje prednja debljina oklopa iznosi 388 mm. Kupola je izrađena od lijevanog čelika čija je debljina iznosila 390 mm.
Tenk je bio pogonjen dvotaktnim 6-cilindarskim Leyland L60 motorom. Snaga prvih modela motora iznosila je 585 KS, dok su kasniji modeli bili jači i imali su snagu od 750 KS. Motor je principjelno namijenjen za više različitih fosilnih goriva, glavna namijena je bio dizel. Motor se zajedno sa mijenjačkom kutijom i hladnjakom nalazio u stražnjem dijelu trupa tenka. Transmisija je imala kapacitet od 6 brzina i dvije brzine unatrag.[10]
Za ovjes je izabran Horstmannov ovjes jer je zauzimao anje mjesta. Ovjes se sastojao sa po tri postolja na svakoj strani trupa, od kojih je svako imalo na sebi po dva kotača. Na prvim kotačima su bili pričvršćeni hidraulički amortizeri. Gusjenice su se sastojale od 96 karika na koje su bili pričvršeni izmjenjivi gumeni jastučići.
Kako bi se omogućilo napajanje električnom energijom, pa čak i kada je motor bio ugašen, bio je ugrađen 3-cilindarski motor snage 23 KS.
Komandir tenka raspolagao je sa devet vizira koji su bili ugrađeni u kupolu tenka koja je imala rotaciju 360 stepeni. Imao je i optičku vezu sa glavnim nišanom cijevi, zatim optiku sa noćnom vizijom. Nišandžija je bio opremljen glavnom dnevnom optikom koja je imala mogućnost uvećanja do osam puta i mogućnost noćnog nišana. U slučaju nužde imao je na raspologanju i malu optiku na prednjem dijelu kupole. Vozač je raspolagao sa širokim vizirom koji je noću mogao biti izmjenjen sa IC vizirom.
Na krovu kupole nalazio se IC detektor raspona 360 stepeni koji je komandiru tenka davao informaciju o IC zračenju tenka. Na lijevoj strani kupole se nalazio dodatn reflekor snage 2 kW koji je služio za dodatno osvijetljavanje cilja. Reflektor je bio opremljen sa IC filterom.[11][12]
324 Chieftaina koja su kasnije proizvedena bila su opremljena sa termovizijom.[13]
Mark 1 i Mark 2 modeli su opremljeni Browning .50 (12.7 mm) su bili opremljeni nišanskim mitraljezom prije uvođenja laserskog daljinometra.
Chieftainom su bile opremljene jedinice britanske armije Rajne tokom Hladnog rata kako bi branile Zapadu Njemačku u slučaju napada zemalja Varšavskog pakta.
Poput svojih europskih konkurenata Chieftain je imao veliko inostrano tržište na bliskom istoku, za razliku od Centuriona nije uveden u operativnu upotrebu drugih članica NATO-a i Commonwealtha.
Chieftain se pokazao dobrim za borbu i mogao se unaprijediti, kako po pitanju modernizacije tako po pitanju lokalnih zahtjeva. Često se modernizovao do početka 1990-ih. kada ga je zamijenio noviji Challenger 1. Zadnja verzija Chieftaina kojeg je koristila britanska vojska do 1995. godina bila je opremljena oklopom "Stillbrew" nazvanog po pukovnicima Stillu i Johnu Breweru, poboljšanim SUP-om i termovizijom. Zadnja jedinica britanske vojske koja je koristila ovaj tenk bila je Prva kraljevska tenkovska regimenta koja se nalazila u mjestu Tidworth.
Prvi modelje uveden u operativnu upotrebu 1967. godine. Chieftain je bio isporučen u još 6 zemalja uključujući Iran, Jordan i Oman. Britanska vlada je 1969. otkazala ugovor o prodaji tenka Izraelu i njihovoj lokalnoj proizvodnji istog[14] , unatoč izraeskom tehničkom i taktičkom doprinosu razvoju tenka, posebice kada je u pitanju upotreba u pustinjsim uslovima i taktikama pozicioniranja trupa. Dva primjerka su dostavljena izaelskom oklopnom korpusu koji ih je opsežno istraživao. Takvo iskustvo dovelo je do ideje i proizvodnje izraelskog tenka Merkava čiji je program vodio general Izrael Tal koji je usko sarađivao sa britancima na anglo-izraelskom projektu Chieftain. Najveći inostrani kupac tenka bio je Iran, koji je na preporuku generala Tala kupio 707 primjeraka Mk-3P i Mk-5P (slovo P ozčava riječ Perzija) kao i 187 FV4030-1, 41 inžinjersko vozilo i 14 lansirnih mostova prije iranske revolucije 1979. godine.[15][16][17] Daljnje planirane isporuke verzija FV4030-2 i FV4030-3 su obustavljen.
Svoju najveću borbenu upotrebu Chieftain imao je na Bliskom Istoku. Iran je intenzivno koristio ovaj tenk tokom iransko-iračkog rata (1980-1988.) uključujući najveću tenkovsku bitku u blizini mjesta Dezful s mješovitim rezultatima jer je Chieftain Mk3/5 imao hronične probleme s motorom i omjerom snage i maase, što je Chieftaina predstavljalo nepouzdanim i sporim po kamenitom terenu, bio je sklon zastojima i tromošću tokom borbe tako da je bio lahka meta za neprijateljsku tenkovsku vatru.[18] Od 875 tenkova koliko ih je imao Iran na početku rata, na kraju rata ih je ostalo samo 200.[19]
Chieftain se i danas u operativnoj upotrebi iranske vojske kao modernizovana verzija pod nazivom "Mobarez".
Kuvajt je imao u posjedu 143 Chieftaina uoči iračke invazije Kuvajta 1990. godine. 37 kuvajtskih Chieftaina se našlo u borbi protiv iračkih snaga tokom bitke za mostove prije kuvajtskog povlačenja u Saudijsku Arabiju. Nijedan tenk nije bio izgubljen u ovoj bitci, a 35. oklopna brigada je bila dio zajedničkih snaga na istoku tokom zalivskog rata 1991., nakon čega se vratila u Kuvajt.
Osim 35. oklopne brigade, ostatak kuvajtskih snaga opremljenih ovim tenkom su izgubile svoje Chieftaine od strane Iraka. Nakon završetka rata zastarjele Chiefaine zamijenio je jugoslovenski M-84 tenk.[20][21]
1977. motori svih verzija tenka su nadograđeni na motor L60 Mark 9A od 750 KS, nakon čega je uslijedila daljnja modernizacija na motore od 840 KS L60 Mark 11A ili L60 Mark 12A 1978. godine.