Citofiziologija ili ćelijska fiziologija i fiziologija ćelije (uključujući ćelijsku elektrofiziologiju) je biološka nauka o aktivnostima koje se odvijaju u ćeliji da bi se održala u životu. Izraz "fiziologija" odnosi se na sve normalne funkcije koje se odvijaju u živom organizmu. Apsorpcija vode putem korijena, proizvodnja hrane u listovima i rast izdanaka prema svjetlu, primjeri su za fiziologiju biljaka. U heterotrofnih organizama metabolizam hrane potiče od biljaka, a pokreti životinja koje dobiju hranjive tvari (čak i ako je sama organizam ostaje u relativno stacionarnom položaju) su karakteristični za fiziologiju životinja.
U kontekstu fiziologije čovjeka, termin citofiziologija često se posebno odnosi na fiziologiju transportnih membrana, provodljivost neurona, (rjeđe) kontrakcije mišića. U principu, ovi pokrivaju probavu hrane, cirkulaciju krvi i kontrakcije mišića i, prema tome, su važni aspekti fiziologije čovjeka. Za potpuniji opis opće fiziološke funkcije ljudskih ćelija (kao i ćelije drugih oblika života; pogledajte članak: citologija).
Prokarioti evolucujski prvi nastali i ne sadrže samostalno jedro, zbog čega su ćelijski mehanizmi mnogo jednostavniji u odnosu na kasnije evoluirane eukariote, koji sadrže ćelijsko jedro sa DNK i organele. Virusi, viroidi, prion i i takve strukture (pogledajte Acytota / Aphanobionta) u potpunosti ovise o fiziologiji drugih ćelija (tj. ćelija koje sadrže mehanizme za vlastitu fiziologije). Biolozi koji ih proučavaju (virusolozi, npr.), njih često ne smatraju dijelom "živog svijeta".
Sve žive ćelije, bez obzira da li prokariotske ili eukariotske, imaju slijedeća obilježja:[1][2][3][4]
Genetički kod se sastoji od tri nukleotida kodona, koji se javljaju u 64 različite kombinacije. Koristi se samo 20 aminokiselina, pa više kodona kodiraju iste aminokiseline. Ova struktura je slučajna i dijele je svi eukarioti i prokarioti. Arheje i mitohondrije, sa manjim razlikama koriste sličan kod.
DNK se drži dvaput na cjedilu predložak-ovisna DNK polimeraza.
Integritet DNK se održava pomoću grupe enzima održavanja, uključujući i enzime DNK topoizomeraze, DNK ligaza i druge enzime za popravke DNK. DNK je također zaštićena DNK-vezujućim proteinima poput histona.
Genetički kod se izražava preko RNK repromaterijala, koji su jedadnostruki lanci nukleotida.
RNK proizvodi DNK-ovisna RNK polimeraza pomoću nukleotida sličnih onima u DNK, sa izuzetkom što timidina u DNK, zamjenjuje uridin u RNK.
Genetički kod se ispoljava u strukturi proteina. Sve druge osobine organizma (npr. sinteza lipida ili ugljikohidrata) su rezultat djelovanja proteinskih enzima.
Unutar ćelije, koncentracija natrija je niža, a kalija je viša, nego izvan. Ovaj gradijent održava specifičnim ionske pumpe. Koncentracija kalcija unutar ćelije je također niža nego vani.
Ćelija se umnožava dupliranjem svih njenih sadržaja, putemzatim ćelijske diobe.[5][6]
^Wächtershäuser G (1998). "Towards a reconstruction of ancestral genomes by gene cluster alignment". System. Appl. Microbiol. 21: 473–7. doi:10.1016/S0723-2020(98)80058-1.
^Bajrović K, Jevrić-Čaušević A., Hadžiselimović R., Eds. (2005). Uvod u genetičko inženjerstvo i biotehnologiju. Institut za genetičko inženjerstvo i biotehnologiju (INGEB) Sarajevo. ISBN9958-9344-1-8.CS1 održavanje: više imena: authors list (link)
^Kapur Pojskić L. (2014). Uvod u genetičko inženjerstvo i biotehnologiju, 2. izdanje. Institut za genetičko inženjerstvo i biotehnologiju (INGEB), Sarajevo. ISBN978-9958-9344-8-3.
^Međedović S., Maslić E., Hadžiselimović R. (2003). Biologija 2. Svjetlost, Sarajevo. ISBN9958-10-222-6.CS1 održavanje: više imena: authors list (link)
^Berberović Lj., Hadžiselimović R. (1986). Rječnik genetike. Svjetlost, Sarajevo. ISBN86-01-00723-6.
^Hall J. E., Guyton A. C. (2006). Textbook of medical physiology, 11th edition. Elsevier Saunders, St. Louis, Mo. ISBN0-7216-0240-1.