Hans Christian Gram | |
---|---|
Hans Christian Joachim Gram (13. septembra 1853 – 14. novembra 1938) bio je danski bakteriolog koji je poznat po svom razvoju Gramove mrlje, još uvijek standardne tehnike za klasifikaciju bakterija koja ih čini vidljivijima pod mikroskopom.
Gram je bio sin Frederika Terkela Juliusa Grama, profesora pravne nauke, i Louise Christiane Roulund.
Studirao je na Univerzitetu u Kopenhagenu i bio asistent za botaniku zoologu Japetusu Steenstrupu. Proučavanje biljaka upoznalo ga je sa osnovama farmakologije i upotrebom mikroskopa.
Gram je započeo medicinsku školu 1878, a diplomirao 1883. Putovao je širom Evrope između 1878. i 1885.
U Berlinu je 1884. Gram razvio metodu za razlikovanje dvije glavne klase bakterija.[1] Ova tehnika, poznata kao bojenje po Gramu, i dalje je standardni postupak medicinske mikrobiologije. Ovo djelo je donijelo Gramu međunarodnu reputaciju. Metoda bojenja kasnije je imala glavnu ulogu u klasifikaciji bakterija. Gram je bio skroman čovjek i u svojoj je početnoj publikaciji primijetio: "Stoga sam objavio metodu, iako sam svjestan da je još uvijek vrlo neispravna i nesavršena; ali nadamo se da će je imati u rukama drugi istražitelji i da se ispostavi korisnom."
Gramova mrlja izrađena je pomoću primarne mrlje kristalno ljubičaste i kontra- mrlje safranina. Bakterije koje postanu ljubičaste kad se oboje nazivaju se 'Gram-pozitivnim', dok one koje postanu crvene kada se oboje, nazivaju se 'Gram-negativnim'.
Gramov početni rad odnosio se na proučavanje ljudskih crvenih krvnih zrnaca. Među prvima je prepoznao da su makrociti karakteristični za pernicioznu anemiju.
Tokom 1891. Gram je predavao farmakologiju, a kasnije te godine imenovan je profesorom na Univerzitetu u Kopenhagenu. Godine 1900. dao je ostavku na profesuru farmakologije da bi postao profesor medicine.[2] Kao profesor objavio je četiri toma kliničkih predavanja koja su se široko koristila u Danskoj. Povukao se sa Univerziteta u Kopenhagenu 1923. i umro 1938.
Dana 13. septembra 2019. Google je obilježio godišnjicu njegovog rođenja doodle logotipom za Kanadu, Peru, Argentinu, Australiju, Novi Zeland, Izrael, Indiju i neke evropske zemlje.[3][4]