Hrvatski planinarski savez (HPS) je nacionalni sportski savez planinarske djelatnosti u Republici Hrvatskoj sa sjedištem u Zagrebu. U Hrvatski planinarski savez udruženo je 279 planinarskih društava, Hrvatska gorska služba spašavanja sa 26 pripadajućih stanica, 13 stanice planinarskih vodiča, 11 županijskih i gradskih planinarskih saveza i jedna pridružena članica. Savez vodi brigu o planinarskim objektima i putevima, izdaje časopis Hrvatski planinar i stručnu planinarsku literaturu, organizuje stručne škole i kurseve, usklađuje i unaprijeđuje rad planinara, alpinista, penjača, speleologa, vodiča, markacista. HPS udružen je u UIAA (Međunarodna asocijacija planinarskih saveza) te u Hrvatski olimpijski odbor (HOO).[1]
Hrvatski planinarski savez tradicijski je i pravni sljednik Hrvatskog planinskog društva osnovanog 1874. godine. Osnivanjem HPD-a Hrvati su deveti narod svijeta i prvi u ovom dijelu Evrope koji je imao svoje planinarsko društvo.
Stručna djelatnost HPS-a veoma je obimna i razgranata, a provodi se posredstvom stručnih komisija. Komisije čine aktivni članovi koji su stručni za organiziranje i provođenje stručnih poslova iz svake pojedine djelatnosti. U akcijama koje organizuju komisije HPS-a sudjeluju i mnoga planinarska društva, pa posredno u radu komisija sudjeluju gotovo svi članovi HPS-a. U HPS-a su slijedeće komisije za:
Časopis Hrvatski planinar izlazi od 1898. godine i jedan je od najstarijih hrvatskih časopisa. Objavljuje književne priloge, putopise, opise zanimljivih planinarskih odredišta u Hrvatskoj i inostranstvu, obaviještenja o planinarskom radu i događanjima, stručne članke, posebno s područja speleologije, ekspedicija i sigurnosti u planinama.