Iluzija (lat.illusio = obmana, varka, od illudere = igrati se, ismijavati). Iako se u doslovnom smislu ovaj termin odnosi obmanu, privid, pričinjavanje, utvare, varke, neutemeljenu nadu ili tlapnju, umišljanje, zabludu, a zatim i maštarije, snove; fikcije, nedostižne ideale i netačno tumačenje, neobjektivno prosuđivanje stvarnosti, u praktičnoj psihologiji i psihijatriji ima svoja konkretnija značenja.[1]
U psihologiji, prvenstveno se uzima kao opažajna varka ili percepcijska iluzija. To je percepcija čija sadržina manje ili više nije u skladu sa stvarnom podražajnom situacijom, što se može dokazati neovisnim opažanjem. Iluzije su inače raširena normalna i srazmjerno konzistentna pojava u opažanjima. Ponekad se potpuni sadržaj doživljaja ne može predvidjeti analizom objektivnog podražajnog stanja i porijekla stimulacije. Iluzije su posljedice funkcije čulnih organa i procesa u mozgu, pa se zbog toga njihovo poznavanje koristi u razumijevanju percepcije općenito.[2][3][4]
Iluzija je, dakle izmještanje smisla percepcije, uzrokovano načinom na koji mozak normalno prima, organizira i interpretira informacije. Iluzije mogu uključiti sva čula, ali su najpoznatije i najčešće vizuelne, jer informacije čula vida često prevladavaju nad onima iz ostalih specijalnih receptora. Procjenjuje se da čak oko 85% ukupnih informacija o okolnom svijetu i vlastitim stanjima dolazi iz čula vida.
Razlikuje se od obične obmane, što je karakteristika šizofrenije i drugih psihopatoloških stanja, jer halucinacija je stanje kada se ono što nije empirijski prisutno u stvarnosti u datom trenutku živo vizualizira. Halucinacija se, u stvari, definira kao "percepcija bez objekta".[5]
U slučaju iluzija, predmet se u stvarnosti opaža ali iz različitih razloga, u izmijenjenoj percepciji.
Na osnovu ovog kriterija, razlikuje se više vrsta iluzija, a najčešće su:
Iluzija uzrokovana nepažnjom i trendom kompletiranja: javlja kada smo usmjerili malo pažnje na stimulanse iz okoline. Primjer: Neko govori s nama i mi imamo tendenciju da završimo riječi ili fraze koje smo upravo pažljivo čuli i u slučaju da se čitaju štampani nedostaci.
Afektivna iluzija: Percepcija stvarnosti je promijenjena iz emocijskih stanja, u kojima je osoba u datom trenutku. Primjer: hodanje noću u šumi kada strah izaziva emocije koje navode na pomisli da su sjenke koje se vide čudovišta ili životinje.
Pareidolija: Uslijed loše definirane stvarnosti, nepotpune, slabe iluminacije, ulazi se u fantazije. pomoću elemenata i slika u internoj psihi; osobe uključuju procese fantastičnog prijema čulnih stimulacija. Primjer: gledajući oblake, ona tumači oblike kao specifičnu fantastičnu (zamišljenu) figuru). U psihološkom smislu, ovaj fenomen se zove "projekcija", što i oznakom ukazuje na nešto što je predmet projiciranja viđene stvarnosti.[4][6]
Optička iluzija: Lice određene ličnosti, posebne fiziomomije, može imati vizualnu i perceptivne distorziju. Ovaj fenomen je podijeljen na:
viđenje objekata koji ne postoje (nemogućih objekata)
brojki za koje se smatra da su iskrivljene stvarne (metamorfopsija)
brojke koje, ako gledate dugo, čini se da se kreću ili deformiraju
brojke koje, ako se pogledaju dugo, mogu utjecati na njihovu percepciju na početku i nakon toga
Najpoznatija je iluzija mjeseca, koji kada je nisko na obzoru, izgleda puno veći nego kada se nalazi visoko na nebu. Takva iskustva su o perceptivnim iluzijama slikari su primjenjivali u prikazivanju nekih detalja objektivno drukčije („pogrešno“), kako bi kod promatrača izazvali željeni percepcijski doživljaj.[5][7][8][9][10]
Iluzija prošlosti: Postoji i druga vrsta iluzija, s obzirom kreiranja događaja u vlastitom umu, kao funkcija odgovora na činjenicu da se nešto dogodilo u prošlosti i stvorilo emocije koje ne vjeruju da više postoje (?). Naprimjer, prestala ljubav ili neobostrana, ili nada grupe nostalgičnih prijatelja da njihova mladalačka družina i dalje postoji. Postoji i mogućnost da s rekreacijom nekih događaja ljubav trijumfa.
^Hadžiselimović R., Maslić E. (1999): Osnovi etologije – Biologija ponašanja životinja i ljudi. Sarajevo Publishing, Sarajevo, ISBN9958-21-091-6.
^Lewis H. J. (1992). Trauma and recovery. BasicBooks, New York, ISBN0-465-08766-3.
^Lacan, J. (1991): The seminar of Jacques Lacan: Book II: The ego in Freud's theory and in the technique of psychoanalysis 1954–1955. W. W. Norton & Company, ISBN978-0-393-30709-2.
^ abCarlson N. (1996): Physiology of psychology. Pearson Education Inc. ISBN0-205-23939-0.
^ abLaplanche J., Pontalis J. B. (1967). The language of psycho-analysis. W. W. Norton and Company, ISBN0-393-01105-4.
^Lacan, J. (991): The seminar of Jacques Lacan: Book II: The ego in Freud's theory and in the technique of psychoanalysis 1954–1955. W. W. Norton & Company, ISBN978-0-393-30709-2.
^Scaer R. C. (2005): The trauma spectrum: Hidden wounds and human resiliency. Norton, New York, ISBN0-393-70466-1.
^Briere J., Scott C. (2006): Principles of trauma therapy: A Guide to symptoms, evaluation, and rtreatment. California: SAGE Publications, Inc., ISBN978-0-7619-2921-5.
^Rothschild B. (2000). The body remembers: the psychophysiology of trauma and trauma treatment. New York: Norton. ISBN0-393-70327-4.
^Briere J., Scott, C. (2006). Principles of Trauma Therapy: A Guide to Symptoms, Evaluation, and Treatment. California: SAGE Publications, Inc., ISBN978-0-7619-2921-5.