Irska republikanska armija (IRA) naziv je koji su koristile razne paravojne organizacije u Irskoj tokom 20. i 21. stoljeća. Organizacije pod ovim imenom posvećene su iredentizmu kroz irski republikanizam, u uvjerenju da cijela Irska treba biti neovisna republika oslobođena britanske vladavine.[1]
U stoljeću koje je uslijedilo, izvorna IRA je reorganizirana, mijenjana i podijeljena u više navrata, do te mjere da su mnoge kasnije paravojne organizacije bile poznate pod tim naslovom – ponajviše Privremena Irska republikanska vojska,
koja je bila ključni sudionik tokom 1969-1998 nevolja u Sjevernoj Irskoj. Svaka od suvremenih organizacija IRA-e tvrdi isključivo pravo na ime, svaka insistirajući na tome da su jedini legitimni potomak izvorne IRA-e.
Onaj dio izvorne IRA-e organiziran unutar Sjeverne Irske koji nije uključen u Slobodnu državu (vidi dolje).
Onaj dio IRA-e, organiziran unutar dvadeset i šest okruga koji su postali Slobodna Država, koja je odbacila kompromis ugovora s Britanijom iz 1921. Pod Liamom Lynchomom, borila se u Irskom građanskom ratu protiv Nacionalne vojske Slobodne države (koju je vodio Michael Collins), s potpora frakcije protiv sporazuma Sinn Féin koju vodi Éamon de Valera.[3]
Nekoliko godina nakon poraza u građanskom ratu, frakcija koju je vodio de Valera istupila je iz Sinn Féina i osnovala stranku Fianna Fáil', a stranka 1926. je sada najveća u Republici Irskoj.
Tokom 1930-ih, ostatak IRA-e, uključujući onaj dio Stare IRA-e organiziran unutar Sjeverne Irske, pokušao je kampanju bombardiranja u Britaniji, kampanja u Sjevernoj Irskoj (nakon promjene vodstva na sjeveru) i neke vojne aktivnosti u Slobodnoj državi (kasnije Republici Irskoj). Nakon razdoblja loših odnosa, simbiotski odnos između Sinn Féina i IRA-e ponovno je uspostavljen kasnih 1930-ih.
Do 1960-ih, nakon neuspjele pogranične kampanje, Sinn Féin je krenuo prema marksističkojklasnoj borbi. S izbijanjem roblema, Sinn Féin, ili kako su ga zvali nakon formiranja Privremene IRA-e i Privremenog Sinn Féina, Službena IRA / Službeni Sinn Féin, našla se po strani zbog svoje odluke da ne angažira britansku državu vojno. S vremenom je službena IRA nestala, dok je službeni Sinn Féin prešao na čisto marksističku poziciju, preimenujući se prvo u Sinn Féin the Workers' Party, a zatim 1982. u Radnička stranka Irske.
U 1992. Radnička stranka je pretrpjela raskol kada većinska frakcija nije uspjela osigurati promjene. Otišli su i osnovali Demokratsku ljevicu. Na kraju se Demokratska ljevica utopila u Laburističku stranku.
Godine 1969., tradicionalniji republikanski članovi odvojili su se u krilo Privremene IRA i Sinn Féin. Privremena IRA djelovala je uglavnom u fjeverna irska|S[[Sjevernoj Irskoj, koristeći nasilje protiv Kraljevske policije Ulstera i Britanske vojske, te britanskih institucija i ekonomskih ciljeva. Također su ubili pripadnike irske vojske i Garda Síochána (republičke policijske snage), koji su bili protiv jednog od njihovih stalnog naloga.
U 1997., članovi Privremene IRA-e koji nisu prihvatili mirovni proces odvojili su se i formirali Prava IRA. Njegovo političko krilo je 32 Pokret za suverenitet županije.