Jajnički ligament

Jajnički ligament
Jajnik ovce:
1: jajnik
2: tercijarni folikul
3: Pravi jajnički ligament
4: Jajovod
5: jajnička arterija i jajnička vena
Maternica i desni široki ligament, viđen iza. Široki ligament je raširen, a jajnik povučen prema dolje. Na središnjem vrhu je jajnički ligament. Suspenzorni jajnički ligament (nije označen), koji se može pobrkati s ligamentom jajnika, prikazan je nepotpuno i u presjeku; okružuje označene jajničke sudove.
Detalji
PrekursorGornji gubernaculum[1]
Identifikatori
Latinski'Ligamentum ovarii proprium'
TA98A09.1.01.017
TA23834
FMA55422
Anatomska terminologija

Jajnički ligament ili ovarijski ligament (zvani i utero-ovarijski ligament ili pravi jajnički ligament) je vlaknasti ligament koji povezuje jajnik s bočnom površinom maternice.

Ovaj ligament ne treba miješati s suspenzornim ligamentom jajnika, koji se proteže od jajnika u drugom smjeru.

Struktura

[uredi | uredi izvor]

Jajnički oigament sastoji se od mišićnog i vlaknastog tkiva; proteže se od materničnoh ekstremiteta jajnika do bočnog aspekta maternice, tik ispod tačke na kojoj se susreću maternična tuba i maternica.

Ovaj ligament se nalazi u širokom materničnom ligamenu, koji je nabor peritoneuma a ne vlaknasti ligament. Tačnije, nalazi se u parametriju.

Razvoj

[uredi | uredi izvor]

Embriološki, svaki jajnik (koji se formira iz gonadnog grebena) povezan je s mezodermom u obliku gubernakuluma. Ova traka mezoderma ostaje u vezi s jajnikom tokom cijelog njegova razvoja, te na kraju prelazi tu udaljenost pričvršćivanjem unutar velikih labija. Tokom potonjih dijelova urogenitalnog razvoja, gubernakulum tvori dugu vlaknastu traku vezivnog tkiva koja se proteže od jajnika do maternice, a zatim se nastavlja u majus labija. Taj raspon vezivnog tkiva, ostatak gubernakuluma, kod odrasle osobe anatomski je odvojen na dva dijela; raspon između jajnika i maternice naziva se ligamentom jajnika, a duži dio, između maternice i labijum majus, zove se okrugli maternični ligament.

Također pogledajte

[uredi | uredi izvor]

Reference

[uredi | uredi izvor]
  1. ^ Anne, Agur; Dalley, Arthur (2012). Grant's Atlas of Anatomy (13 izd.). Lippincott Williams & Wilkins. str. 118.

Vanjski linkovi

[uredi | uredi izvor]