Kamena pustinja

Kamene formacije

Kamena pustinja (bugarski: Побити камъни)[1] jest pustinjski kameni fenomen koji se nalazi u sjeverozapadnom dijelu oblasti Varna u Bugarskoj.

Do 29. juna 1942. nosila je naziv Dikilitaš (bugarski: Дикилиташ) što bukvalno sa turskog znači "tučeno kamenje".[2]

Osnovne informacije

[uredi | uredi izvor]

Lokacija

[uredi | uredi izvor]

Nalaze se 18 km zapadno od Varne, sa obje strane magistralnog puta Varna-Sofija , između sela Slančevo, Strašimirovo i Poveljanovo. Administrativno se odnose na općinu Aksakovo. Podijeljeni su u 18 velikih i malih grupa sa površinom od 7 km2.

Karakteristike

[uredi | uredi izvor]

Smatra se jedinom pustinjom u Bugarskoj i jednom od rijetkih u Evropi. Pustinja se sastoji od pješčanih dina i nekoliko grupa prirodnih kamenih formacija na ukupnoj površini od 13 km2. Formacije su uglavnom kameni stubovi visine od 5 do 7 m i debljine od 0,3 do 3 metra. Stubovi nemaju čvrste temelje. Oni su šuplji i ispunjeni pijeskom, i izgledaju kao da su zaglavljeni u pijesku, po čemu je ovaj fenomen dobio ime. Pješčane oluje i pješčana tornada također su uobičajeni u ovoj pustinjskoj regiji Bugarske. Kamena pustinja nije samo poznata evropska turistička atrakcija zahvaljujući svojoj pustinji kao staništu, već je to jedno od nekoliko mjesta gdje raste pustinjski tip vegetacije, poput kaktusa na primjer. To je također jedina pustinja u Evropi u kojoj žive pustinjski reptili i ostali tipovi pustinjskih životinja. Kamena pustinja zajedno sa pustinjom Tabernas u Španiji su jedine dvije prirodno formirane pustinje u čitavoj Evropi.

Da bi se očuvala, Kamena pustinja je označena kao prirodna znamenitost u kasnim tridesetim godinama prošlog vijeka. Postoji nekoliko teorija o porijeklu fenomena. Prvobitna hipoteza može se grubo podijeliti u dvije grupe: koje ukazuju ili na organsko ili na abiotsko poreklo. Prema prvoj grupi, formacije su rezultat koralnih aktivnosti (ali detaljna istraživanja su pokazala da nisu korali), dok druga grupa objašnjava fenomen sa prizmatičnim vremenskim uticajem i dezertifikacijom stijena, koje je dovelo do formiranje betona od pijeska i krečnjaka u kasnom Eocenu.

Na osnovu geo hemijske studije izotopa i terenskih zapažanja, postoje nalazi da ove strukture sadrže izuzetno rekordan broj paleo-ugljovodonika (niski magnezijumsko kalcitni cementi su iscrpljeni u teškom izotopu ugljenika 13C). Dinamičkom rekonstrukcijom porijekla ovih struktura, proučavani su procesi migracije tečnosti i mikrobiološkog posredovanja ugljovodonične oksidacije koja dovodi do karbonatnih padavina 2009. godine.

Godine 1995. kategorizirani su kao zaštićeno područje sa površinom od 253,3 hektara . Flora je zastupljena rijetkim biljnim vrstama kao što su kaktusi, planinska ruža, floks, bagrem i druge.[3]

Porijeklo

[uredi | uredi izvor]

Postoji mnogo hipoteza o njihovom porijeklu, koje se uglavnom mogu grupisati u dvije grupe - za njihovo organsko i neorgansko porijeklo. Prvi se odnose na koraljne organizme i druge. Prema potonjem, njihovo porijeklo se objašnjava prizmatičnim trošenjem stijena ili stvaranjem pijeska - krečnjačkih nodula, itd. Kako bi bili zaštićeni, 1937. godine proglašeni su prirodnim znamenitostima.

Smatra se da je nastala prije oko 50 miliona godina. Na osnovu obilnog sadržaja fosila, stratigrafski raspon formacija je određen unutar donjeg eocena (48,6 - 53 miliona godina).[3]

Galerija

[uredi | uredi izvor]

Reference

[uredi | uredi izvor]
  1. ^ Reader's Digest natural wonders of the world. Richard L. Scheffel, Susan J. Wernert, Reader's Digest Association. Pleasantville, N.Y.: Reader's Digest Association. 1980. ISBN 0-89577-087-3. OCLC 7274806.CS1 održavanje: others (link)
  2. ^ Kiselkova, Aleksandra (2015). Promeni v naimenovanii︠a︡ta na fizikogeografski obekti v Bŭlgarii︠a︡ 1878-2014 g. : ent︠s︡iklopedichen spravochnik. Sofii︠a︡. ISBN 978-954-398-401-5. OCLC 948207974.
  3. ^ a b "Arhivirana kopija". Arhivirano s originala, 8. 10. 2021. Pristupljeno 8. 4. 2022.CS1 održavanje: arhivirana kopija u naslovu (link)

Također pogledajte

[uredi | uredi izvor]