Ovaj članak ili neki od njegovih odlomaka nije dovoljno potkrijepljen izvorima (literatura, veb-sajtovi ili drugi izvori). |
Kohezija (lat. cohaerere = "držati se skupa"), kohezivna privlačnost ili kohezivna sila fizikalna je osobina supstance, uzrokovana međumolekularnim privlačenjem između sličnih molekula unutar tijela ili supstance koja ih nastoji ujediniti. Voda je, naprimjer, vrlo kohezivna zbog velike polarnosti koju prave hidrogenske veze u tetraedarskoj konfiguraciji. Rezultat je relativno jaka Coulombova sila između molekula. Van der Waalsovi plinovi, kao što je metan, međutim, imaju slabu koheziju samo zbog Van der Waalsove sile, koja postoji zbog nastalog polariteta u nepolarnim molekulama.
Kohezija, zajedno s adhezijom (privlačenje između različitih molekula), pomaže u objašnjavanju fenomena kao što su površinski napon i kapilarnost.
Konstruktivna industrija koristi mnoge materijale koji su podložni faznim promjenama tokom instalacije i upotrebe. To uključuje, ali se i ne ograničava, na sljedeće: malter, beton, gips, boja.
Nedovršeni članak Kohezija (hemija) koji govori o hemiji treba dopuniti. Dopunite ga prema pravilima Wikipedije.