Nortonov kuloar

Sjeverna strana Mount Everesta: rute i važnije tačke

Nortonov kuloar ili Veliki kuloar je jedna strma jaruga na sjevernoj strani Mount Everesta u Tibetu koja leži istočno od piramidalnog vrha i proteže se do 150 m. ispod vrha. Zapadno od vrha je sličan Hornbeinov kuloar. Kuloar je dobio ime po Edward Felix Nortonu vođi Britanske ekspedicije iz 1924.

U pokušaju da dođe do vrha Norton je 4. juna 1924. god. sišao sa Jugoistočnog grebena da bi neutralisao uticaj vjetra. Nastavi je Sjevernom stranom i došao do kuloara, odakle mu je do vrha slijedio ne tako naporan dio rute. Norton se penjao bez boce sa kisikom pa mu se kao posljedica javila dupla slika u očima. Nedostatak jasne slike spriječavao ga je da sigurno potraži pravi oslonac ispod nogu. Bio je primoran da se vrati.[1]

Messnerov uspon

[uredi | uredi izvor]

Nortonov kuloar poznat je po jednom od najvećih alpinstičkih poduhvata, kada je 1980. god. Reinhold Messner tokom svog solo uspona i bez korištenja kisika, nakon što je sišao sa Sjevernog grebena na uobičajenoj ruti, ušao u ovaj kuloar, i ispenjao se na vrh. Inspiracija za uspon bio mu je Nortonov pokušaj iz 1924. god. takođe bez kisika.

Ostala penjanja

[uredi | uredi izvor]

God 1984 jedna Australijska ekspedicija penjala je novu rutu. Od Rongbuk lednika krenuli su direktno preko Sjeverne strane i svoj treći visinski kamp podigli su na ulazu u kuloar na visini 7.500 metara. Iz slijedećeg kampa na 8.150 m. Tim Macartney-Snape i Greg Mortimer ispenjali su se na vrh 2. oktobra bez boca kisika kao prvi Australijanci na vrhu Mount Everesta.

Francuski snouborder Marco Siffredi izveo je 2001. godine prvi snoubord silazak sa Everesta koristeći Nortonov kuloar. Poginuo je slijedeće godine pokušavajuči se spustiti sa susjednog Hornbeinova kuloara.[2]

Reference

[uredi | uredi izvor]
  1. ^ Edward Felix Norton - indiandefencereview.com, 22.09.2018
  2. ^ "Everest snouborder Siffredi u svom drugom pokušaju Try". National Geographic. 27. 9. 2002. Pristupljeno 22. 8. 2011.