Osnovno istraživanje, koje se naziva i čisto istraživanje ili fundamentalno istraživanje, je vrsta naučnog istraživanja s ciljem poboljšanja naučnih teorija radi boljeg razumijevanja i predviđanja prirodnih ili drugih pojava.[1] Nasuprot tome, primijenjeno istraživanje koristi naučne teorije za razvoj tehnologije ili tehnika koje se mogu koristiti za intervenciju i promjenu prirodnih ili drugih pojava. Iako često vođena samo radoznalošću, [2] osnovna istraživanja često podstiču tehnološke inovacije primijenjene nauke.[3] Ova dva cilja se često praktikuju istovremeno u koordinisanom istraživanju i razvoju.
Osnovna istraživanja unapređuju temeljna znanja o svijetu. Fokusira se na stvaranje i pobijanje ili podržavanje teorija koje objašnjavaju uočene pojave. Čisto istraživanje izvor je većine novih naučnih ideja i načina razmišljanja o svijetu. Može biti istraživačka, deskriptivna ili eksplanatorna; međutim, eksplanatorno istraživanje je najčešće.
Osnovna istraživanja stvaraju nove ideje, principe i teorije, koje se možda neće odmah koristiti, ali ipak čine osnovu napretka i razvoja u različitim oblastima. Današnji računari, na primjer, ne bi mogli postojati bez istraživanja čiste matematike provedenog prije više od jednog stoljeća, za koje u to vrijeme nije postojala poznata praktična primjena. Osnovna istraživanja rijetko pomažu praktičarima direktno u njihovim svakodnevnim brigama; ipak, stimuliše nove načine razmišljanja koji imaju potencijal da revolucioniraju i dramatično poboljšaju način na koji se praktičari nose s problemom u budućnosti.