Pasoš Slovenije

Slovenski pasoš

Pasoš Slovenije jest putna isprava koja se izdaje građanima Slovenije kako bi se olakšala međunarodna putovanja. Svaki slovenski državljanin je i državljanin Evropske unije. Pasoš, uz nacionalnu ličnu kartu, omogućava slobodno kretanje i boravak u bilo kojoj od država Evropske unije, Evropskog ekonomskog prostora i Švicarske.

Prema Indeksu viznih ograničenja iz maja 2018. godine, slovenski državljani mogu posjetiti 180 zemalja bez vize ili s vizom odobrenom po dolasku. Slovenski državljani mogu živjeti i raditi u bilo kojoj zemlji unutar EU kao rezultat prava na slobodno kretanje i boravak iz člana 21. Ugovora o EU .[1]

Slovenski lična karta važi i za putovanja u druge bivše jugoslavenske republike: Hrvatsku, Bosnu i Hercegovinu, Sjevernu Makedoniju, Crnu Goru, Srbiju.

Fizički izgled

[uredi | uredi izvor]

Slovenski pasoši Arhivirano 6. 10. 2022. na Wayback Machine su iste bordo boje kao i drugi evropski pasoši, sa slovenskim grbom utisnutim u sredini prednje korice. Riječi "Evropska unija" i "Republika Slovenija" upisani su iznad grba i riječi potni list (pasoš) je upisan ispod. Pasoši izdati u službeno dvojezičnim područjima Slovenije također imaju tekst na italijanskom ili mađarskom ispod slovenskog. Ovo su unione europea, repubblica di slovenia i passaporto na italijanskom i európai unió, szlovén köztársaság andútlevél na mađarskom. Slovenski pasoši imaju standardni biometrijski simbol na dnu i koriste standardni dizajn EU.

Vizni zahtjevi

[uredi | uredi izvor]

Od januara 2019. godine, slovenski građani imali su pristup bez vize ili vize po dolasku u 180 zemalja i teritorija, što je slovenski pasoš svrstalo na 11. mjesto u ukupnom slobodi putovanja (izjednačen sa pasošima Mađarske, Latvije, Litvanije i Slovačke), a najviši rang među državama bivše Jugoslavije, prema Henley Passport Indexu.[2]

Vizni zahtjevi za građane Slovenije:
  Slovenija
  Slobodno kretanje
  Viza nije potrebna
  Viza po dolasku
  eViza
  Viza dostupna ili po dolasku ili online
  Potrebna viza prije dolaska

Također pogledajte

[uredi | uredi izvor]

Reference

[uredi | uredi izvor]
  1. ^ Treaty on the Function of the European Union (consolidated version)
  2. ^ "Global Ranking - Passport Index 2019" (PDF). Henley & Partners. Arhivirano s originala (PDF), 31. 3. 2022. Pristupljeno 8. 1. 2019.

Vanjski linkovi

[uredi | uredi izvor]