Cirsium arvense je višegodišnja zeljasta biljka koja naraste i do 150 cm, stvarajući klonske kolonije od zadebljalog korijena, koji šalje brojne izbojke tokom vegetacije.[7]
Podzemna mreža sastoji se od četiri vrste struktura:
dugi debeli horizontalni korijeni,
dugi debeli vertikalni korijeni,
kratki fini izdanci,
vertikalne podzemne stabljike.[8][9] Prema nekim izvorims, mislilo se da ova biljka ne stvara rizome.[10] Korijenski pupoljci stvaraju adventitivne strukture iz kojih mogu nastati novi izbojci. Uočeno je da također mogu nastati iz lateralnih pupova na podzemnim dijelovima redovnih izbojaka, a posebno ako su odsječeni prilikom košenja ili kada se stabljika zakopa.[10]
Stabljike narastu do oko 30–150 cm, vitke su i zelene, slobodno razgranate,[10] glatke i loptaste, bez trihoma i plavozelene boje, najčešće bez trnastih krila. Lišće je na vretenu naizmjenično sa kitnjastom bazom i ljuskama ili skoro povijena. Listovi su vrlo trnoviti i režnjeviti, dugi do 15–20 cm, te široki oko 2–3 cm (manji na donjem dijelu cvijetne stabljike).
Cvijeće ima prečnik oko 10–22 mm, ružičasto-ljubičasti, sa svim floretima sličnog oblika (bez podjele na disk i cvjetne zrake). Cvjetovi su većinom episkopni, uz neke biljke koje imaju hermafroditne cvjetove.[10]Sjemenke su duge 4–5 mm, sa perastim papusom koji pomaže za njihovo raznošenje putem vjetra.[11][12] Na svakoj grani nose 1–5 cvjenih glavica, a u povoljnim uslovima mogu proizvesti i do 100 glavica po izdanku.[7] Svaka glava sadrži prosječno 100 cvjetova. Procjenjuje se da prosječna proizvodnja sjemena po biljci iznosi oko 1530 sjemenki. Pretežno ih oprašuju insekti.[7]
Varijacije u obilježjima lista (tekstura, vestitura, segmentacija, trnovi) osnova je za utvrđivanje varijeteta puzajućeg čička.[7] Prema Flori Sjeverozapadne Evrope[3] postoje dva varijeteta:
Cirsium arvense var. arvense: Pretežno u Evropi; listovi bez dlaka ili slabo dlakavog naličja;
Cirsium arvense var. incanum (Fisch.) Ledeb: Južna Evropa; listovi slabo dlakavog naličja;
Cirsium arvense var. vestitum (Wimm. & Grab): Listovi su ispod sivo-pustenasti;
Cirsium arvense var. integrifolium(Wimm. & Grab): Listovi su svi cjeloviti ili su gornji cjeloviti, a donji plitki na stabljici i redovno perasti ili valoviti.
Cirsium arvense var. arvense: Listovi su plitko do duboko perasti, često asimetrični.
Cirsium arvense var. horridum (Wimm. & Grab): Listovi debeli, debeli, sa nervaturom, valovite površine, marginalne bodlje su duge i krupne.
Kao i kod drugih vrsta roda Cirsium, korijeni su jestivi iako se rijetko koriste, ne samo zbog svoje sklonosti da podstiče nadutost kod nekih ljudi. Debeli korijen se smatra najhranjivijim. Listovi su jestivi iako su bodlje u pripremi za hranu previše dosadne da bi bili korisni. Stabljike su jestive i trnovi se lakše skidaju.[22]
Destilerija Bruichladdich sa Islay koristi pužući čičak kao jedan od sastojaka za destilaciju džina.[23]
Peraste papuse pripadnici plemena Cherokee uzimaju kao projektile u duvaljkama kao strelice.[24]
^Sofradžija A., Šoljan D., Hadžiselimović R. (2004). Biologija 1. Svjetlost, Sarajevo. ISBN9958-10-686-8.CS1 održavanje: više imena: authors list (link)
^Blamey, M. & Grey-Wilson, C. (1989). Flora of Britain and Northern Europe. ISBN0-340-40170-2
^Kay, Q. O. N. (1985). Hermaphrodites and subhermaphrodites in a reputedly dioecious plant, Cirsium arvense (L.) Scop. New Phytol. 100: 457-472. Available online (pdf file).