Siegfried Selberherr (rođen 3. augusta 1955. u Klosterneuburgu, Austriji) je austrijski naučnik u području mikroelektronike. Profesor je na Institutu za mikroelektroniku (Institute for Microeletronics[1]) na Tehničkom univerzitetu u Beču (Technische Universität Wien, TU Wien[2]). Glavni istraživački interesi su mu modeliranje i simuliranje fizičkih pojava u području mikroelektronike.
Od 1988. Siegfried Selberherr je redovan profesor na predmetu Sofverska tehnologija mikroelektronskih sistema na Tehničkom univerzitetu u Beču, TU Wien. Studirao je elektrotehniku na Tehničkom univerzitetu u Beču, gdje je dobio stepen dipomiranog inžinjera, a doktorirao je iz područja tehničkih nauka u 1978 i 1981, respektivno, te je završio habilitaciju 1984 godine, čime je izabran za docenta. Nakon toga neko vrijeme je proveo kao gostujući istraživač u Bell Labs-u. Između 1996. i 2020. godine prof. Selberherr je bio istaknuti predavač IEEE Electron Devices Society-a. Prof. Selberherr je dugi niz godina bio na čelu Instituta za mikroelektroniku pri TU Wien (sada ovaj institut vodi njegov mlađi kolega Tibor Grasser). Između 1998. i 2005. bio je dekan Fakulteta elektrotehnike i informacione tehnologije [3]. Štaviše, između 2001. i 2018. godine bio je član i zamjenik predsjednika nadzornog odbora ams AG i od tada služi kao naučni savjetnik odbora. Od 2004. član je savjetodavnog odbora u međuuniverzitetskom Odjelu za agrobiotehnologiju (IFA-Tulln [4]).
U svojoj naučnoj karijeri prof. Selberherr je objavio, sa svojim timovima istraživača, do sada više od 400 naučnih radova u časopisima i više od 1200 radova u zbirkama radova sa konferencija, pri čemu je održao više od 250 pozivnih predavanja. Osim toga, objavio je tri knjige i uredio više od 40 svezaka, te je bio mentor, do sada, više od 100 doktorskih disertacija.
Tokom svog istraživačkog rada prof. Selberherr je razvio simulator za MOS (Metal-Oxide-Semiconductor) uređaje (MINIMOS), u kojem je implementiran model za pokretljivost nosilaca naboja, koi nosi njegovo ime.
Štaviše, rukovodio je velikim brojem istraživačkih projekata finansiranih od strane poznatih poluprovodničkih kompanija i agencija (Förderinstitutionen), poput Austrijskog naučnog fonda (Austrian Science Fund, FWF [5]), Istraživačko društvo Christian Doppler (Christian Doppler Research Association, CDG [6]) i Evropskog vijeća za istraživanje (European Research Council, ERC [7]).
(Izbor)
(Izbor)