Svrzina kuća

Svrzina kuća

Svrzina kuća je privatna kuća u Sarajevu izgrađena u tradicionalnom bosanskom stilu, koja danas služi kao muzej bosanske arhitekture.[1][2] Kuća je apsolutno čuvala intimu porodičnog života i pružala uvid u život sokaka. Ona je najljepši očuvani primjerak izuzetnosti sarajevskog stambenog graditeljstva u osmanskom periodu. Proglašena je za nacionalni spomenik Bosne i Hercegovine.[3]

Svrzina kuća se navodi u mnogim arhitektonskim naučnim teorijama kao primjer bosanske arhitekture osmanskog perioda, koja je definirala bosanski arhitektonski sklop. Po mnogim teorijama sastoji se iz sljedećih komponenata: ograda, koja je određivala ulicu i jasno odvajala privatni od javnog prostora, dvorište, koje je bilo obloženo oblim kamenom, radi lakšeg održavanja, šadrvan, fontana ili česma, koja je služila za održavanje higijene prije ulaska u kuću, hajat, prizemlje, gdje se okupljala familija, te divanhana na spratu, koja je bila privatnog karaktera, a korištena uglavnom za odmor i uživanje pogleda na čaršiju ili u prirodu. Kuća je posjedovala cvjetnjak đul-bašću i povrtnjak.

Sagrađena je od nepečene cigle čerpića i drveta. Kuću su karakterisala dva jasno odvojena dijela: muški i ženski, što govori o patrijarhalnim porodičnim odnosima, specifičnim za cjelokupni period osmanske vlasti, koji su se dugo zadržali i ostavili svoje tragove sve do novijeg vremena. Nakon završetka opsade Sarajeva, kuća je rekonstruisana i ponovo otvorena za javnost 1997. godine. Tokom 2005. godine izvršena je još jedna veća rekonstrukcija objekta.

Reference

[uredi | uredi izvor]
  1. ^ "Svrzina kuća | Muzej Sarajeva". muzejsarajeva.ba (jezik: engleski). Arhivirano s originala, 15. 8. 2018. Pristupljeno 24. 5. 2017.
  2. ^ "Svrzina kuća". Novinska agencija Patria (jezik: engleski). Pristupljeno 24. 5. 2017.[mrtav link]
  3. ^ "Komisija za ouvanje nacionalnih spomenika". 24. 5. 2017. Arhivirano s originala 24. 5. 2017. Pristupljeno 24. 5. 2017.CS1 održavanje: bot: nepoznat status originalnog URL-a (link)

Vanjski linkovi

[uredi | uredi izvor]