Utočište za ludake Callan Park

Utočište za ludake Callan Park
Pogled na prijašnju bolnicu
Geografija
LokacijaLilyfield, New South Wales, Australija
Koordinate33°51′57″S 151°09′44″E / 33.8659°S 151.1623°E / -33.8659; 151.1623
Organizacija
VrstaSpecijalizovana
Historija
Otvorena1878.
Zatvorena2008.

Utočište za ludake Callan Park (Callan Park asylum for the Mentally and Criminally Insane) je smješteno u Callan Park-u, oblasti u sidnejskom predgrađu Rozelle.

Historija

[uredi | uredi izvor]

1873. kolonijalne vlasti Novog južnog Velsa kupile su Callan Park, tada poznat kao "Imanje Callan" zbog gradnje velikog utočišta za ludake. Bilo im je potrebno da bi smanjili broj bolesnika u prenatrpanoj bolnici Gladesville (Gladesville Hospital for the Insane) u Bedlam Point-u pored Tarban Creek-a u Gladesville-u. Novo utočište za ludake je dizajnirano kao tada savremeno zahvaljujući ,,prosvijećenim" pogledima Amerikanca Dr-a Thomas-a Kirkbride-a. Kolonijalni arhitekta James Barnet je zajedno sa inspektorom za ludake Dr-om Frederick-om Norton-om Manning-om napravio blok od 20 neoklasicističkih zgrada. Zavšene su 1885. i nazvane blok Kirkbride(Kirkbride Block).

Zgrade su originalno napravljene za 666 bolesnika, ali od 1890. utočište je prenatrpano i u njemu je smješteno 1078 bolesnika. U blizini Kirkbride kompleksa je oko 1900. napravljeno još nekoliko zgrada da riješe problem prenatrpanosti.

Kirkbride kompleks se koristio za smještaj bolesnika do 1994. kad su posljednji prebačeni u druge zgrade u Callan Park-u, prema Broughton Hall-u na južnom kraju parka, i na druga mjesta.

Utočište danas

[uredi | uredi izvor]

Utočište je danas smješteno unutar parka i više se ne koristi historijski komlpeks od pješčara. U bloku je danas smještena Sidnejska viša umjetnička škola(Sydney College of the Arts), kampus finih umjetnosti Sidnejskog univerziteta. Moderna bolnica je u nadležnosti Ministarstva zdravlja Novog južnog Velsa i dom je i muških i ženskih bolesnika. Zvanično ime joj je bolnica Rozelle. Bolnica pruža razne usluge kao što su očuvanje mentalnog zdravlja, psihijatrijska rehabilitacija i psihogerijatrija.

Poznati bolesnici

[uredi | uredi izvor]

Australijski borac za pravo glasa žena Louisa Lawson, njeni sinovi Charles and Peter, i izdavač i urednik Biltena J. F. Archibald (koji je objavljivao članke Louisa-inog sina Henry-ja Lawson-a).