Čapatí

Čapatí
Základní informace
Místo původuIndie
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Čapatí nebo čapátí[1] (anglicky: chapati) je jeden z druhů indického chleba, podávaný jako příloha (například ke kari). Je z tenkého těsta a je velice podobný tortille z mexické kuchyně. Tvoří důležitou součást indické kuchyně a dalších kuchyní indického subkontinentu (např. pákistánské kuchyně). Spolu s indickými emigranty se tento chléb rozšířil do mnoha dalších částí světa, kde zdomácněl. Čapatí se tak používá i v kuchyních jihovýchodní Asie, východní Afriky nebo v karibské kuchyni.

Pánev tava

Etymologie

[editovat | editovat zdroj]

Slovo čapatí pochází z hindského slova čapat (चपत), což znamená plochý nebo plácnutí.

Příprava

[editovat | editovat zdroj]

Základem těsta na čapatí je pšeničná jemně mletá celozrnná mouka zvaná „atta“, voda, rostlinný olej a obvykle také sůl. Těsto se hněte a do hladka zpracovává boucháním pěstí ve speciální míse zvané „parat“. Poté se peče na speciální kovové pánvi zvané „tava“.

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Chapati na anglické Wikipedii.

  1. VÁVROVÁ, Kateřina. Naan, roti nebo čapátí: Vyznáte se v indických chlebových plackách a které máte nejraději?. Apetit [online]. [2003–2024] [cit. 13. 10. 2024]. Dostupné z: https://www.apetitonline.cz/suroviny/naan-roti-nebo-capati-vyznate-se-v-indickych-chlebovych-plackach-ktere-mate-nejradeji

Související články

[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]
  • Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Čapatí na Wikimedia Commons