Akumulační parní lokomotiva neboli bezohňová lokomotiva je parní lokomotiva bez vlastního topeniště. Namísto lokomotivního parního kotle s topeništěm má pouze zásobník páry, kterou dočerpává z externího zdroje. Má malý dojezd, ale s výhodou se využívá například v dolech nebo v menších prostorech, které nezamořuje zplodinami.
Akumulační lokomotivy se využívaly především v chemických továrnách a v provozech, kde by běžná parní lokomotiva s otevřeným ohništěm mohla způsobit požár či výbuch. Takovéto velké továrny měly obvykle mimo nebezpečné provozy svou kotelnu, která pro lokomotivu sloužila jako zdroj páry. Akumulační lokomotivy se používaly také v podzemních provozech, v dlouhých tunelech a tam kde jejich levný provoz byl ekonomicky výhodnější než použití klasické parní lokomotivy (z tohoto důvodu je několik lokomotiv ve světě dosud v provozu). Podmínkou je možnost doplnit páru ze stacionárního zdroje – velké kotelny. Nevýhodou je malý akční rádius, lokomotiva se nesmí příliš vzdálit od zdroje páry, proto jsou používány především na vlečkách.[1][2]
Lokomotiva má zásobník, sloužící k akumulaci páry, o velikosti obvykle několik desítek m³. Ten je naplněný z větší části vodou a z externího zdroje je do něj přiváděna tlaková pára, která vodu ohřívá a zásobník natlakuje. V provozu je pak pára v zásobníku shromažďována v parním dómu a odtud je mokrá pára vedena do parního stroje, kde koná práci, podobně jako v konvenční parní lokomotivě. Snižováním tlaku v zásobníku dochází ke snížení bodu varu vody a k vývinu další páry. Před spotřebováním akumulované páry v zásobníku musí lokomotiva dojet doplnit páru ke zdroji.[3][2] Při pracovních tlacích v zásobníku (15 – 40 atm) je bod varu vody a tedy i teplota syté páry kolem 200 – 250 °C[4].
Ovládání lokomotivy je jednodušší než u konvenční parní lokomotivy, odpadá péče o oheň v topeništi a není třeba hlídat stav vody v kotli. Obsluha bývá jednočlenná.
Lokomotivy mají obvykle dvouválcový parní stroj na mokrou páru, 3 až 4 spřažená dvojkolí, a jsou vybaveny tlakovou brzdou.
Největším výrobcem akumulačních lokomotiv v České republice bylo ČKD Praha.[1]
Kromě popsaného principu akumulace páry byly bezohňové lokomotivy poháněny i jinými způsoby, např. tlakovým vzduchem[5] (některé jezdí dodnes), nebo pomocí nahřátých keramických žáruvzdorných cihel, jako neúspěšný prototyp lokomotivy (Fowler's Ghost)[6] na London's Metropolitan Railway.
Seznam dochovaných strojů v ČR,[7][1][2] všechny lokomotivy jsou v neprovozním stavu.
Ve velké uhelné elektrárně v Mannheimu v Německu dosud tři akumulační lokomotivy výrobce RAW Meiningen obsluhují vlečku.[8]