Amfiteátr

Amfiteátr v Arles
Mapa amfiteátrů ve starověkém Římě

Amfiteátr (řecky amfi – kolem a theatron – divadlo; latinsky amphitheatrum) je původně starověká římská stavba s elipsovitým půdorysem, která sloužila ke sledování gladiátorských zápasů, štvanic na dravá zvířata a námořních bitev (tzv. naomachií). Tyto aktivity probíhaly v její prostřední části, aréně, kolem níž se na vyvýšeném stupni nacházely řady sedadel pro diváky. Amfiteátr se liší od dalších starověkých římských staveb, hippodromu a cirku, určených primárně pro závody koňských spřežení, a stadionu pro atletické soutěže. Byly budovány po celé Římské říši.[1]

Moderní Amfiteátr ve Visle

Moderní amfiteátry představují nejčastěji prostory s akustikou vhodnou zejména pro koncerty a divadelní představení. Mnoho z nich už ale nemá původní oválný charakter, nýbrž jen polokruhový. Jsou to prostory především venkovní a mohou být i zastřešeny. Variantou venkovních amfiteátrů jsou amfiteátry přírodní, které byly vybudovány s využitím krajinných prvků vhodného tvaru.

Nejstarší amfiteátr, který byl postaven na počátku 1. století př. n. l. se dochoval v Pompejích. Nejznámějším amfiteátrem je Koloseum v Římě (původně nazýváno Amphitheatrum Flavium). Bylo vybudováno mezi lety 7080. Jeho kapacita byla asi 50 000 diváků, jeho delší osa měla délku 188 metrů a kratší 156 metrů.

Literatura

[editovat | editovat zdroj]
  • „Amfiteátr.“ in Kol. autorů. Slovník antické kultury. Praha: Svoboda, 1974.
  1. Amfiteátr. leporelo.info [online]. [cit. 2022-06-21]. Dostupné online. [nedostupný zdroj]

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]
  • Logo Wikimedia Commons Galerie amfiteátr na Wikimedia Commons
  • Slovníkové heslo amfiteátr ve Wikislovníku
  • Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu amfiteátr na Wikimedia Commons