Amputace

Amputace nohy císaře Fridricha III., jedno z nejstarších dochovaných vyobrazení chirurgického zákroku[1]
Zahnutý amputační nůž

Amputace je odstranění periferní části těla od celku úrazem nebo chirurgicky. V některých zemích byla a je amputace prstů, rukou či nohou praktikována jako trest u odsouzených zločinců. V některých kulturách a náboženstvích se drobnější amputace či zmrzačení praktikují z rituálních důvodů. Amputace prstů byla prováděna i z důvodu manželství a to především u žen a amputace prstů jako takové jsou doloženy v paleolitu.[2] Amputace varlat u samců se nazývá kastrace.

Amputace v chirurgii

[editovat | editovat zdroj]

V chirurgii se amputace provádí z důvodu zmírnění či odstranění bolesti nebo za účelem zamezení šíření infekce (gangréna) či metastáz. U člověka (na rozdíl od některých jiných živočichů, např. ještěrky) amputované periferní části těla nedorůstají a vzniklé následky lze napravit jen transplantací nebo umělou protézou.

Nejstarší doložené úspěšné chirurgické amputace jsou podle kosterních nálezů datovány do doby před zhruba 7000 roky (VedroviceČR 7500 roků, Francie 6700 až 6900 roků).[3]

Následkem amputace je často dojem končetiny na místě končetiny amputované, tzv. fantomová končetina.

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Amputation na anglické Wikipedii.

  1. VOCELKA, Karl; HELLER, Lynne. Soukromý svět Habsburků. Život a všední dny jednoho rodu = Die Private Welt der Habsburger. Překlad Lucie Navrátilová. 1. vyd. Plzeň : Plejáda, 2011. 344 s. ISBN 978-80-87374-29-0. S. 160.
  2. https://link.springer.com/article/10.1007%2Fs41982-018-0016-8 - A Cross-cultural Perspective on Upper Palaeolithic Hand Images with Missing Phalanges
  3. Francouzi objevili kostru po úspěšné amputaci starou 7000 let – České noviny, 15. 1. 2010

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]
  • Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu amputace na Wikimedia Commons
  • Slovníkové heslo amputace ve Wikislovníku