Anatomické směry se používají pro přesnou orientaci na tělech živočichů a rostlin a mají mezinárodní vědeckou platnost. Názvy vycházejí především z latinského jazyka.
caudalis = dolů směrem od hlavy (směrem k ocasu – latinsky cauda = ocas)
Pojmy superior a cranialis jsou u člověka stejně jako pojmy inferior a caudalis synonymní. Obecně však synonymní nejsou: např. u čtyřnohých zvířat superior splývá s pojmem dorsalis a inferior s pojmem ventralis.
Pojmy anterior a posterior jsou chápány ve smyslu pohybu organismu. U člověka tedy anterior splývá s ventralis a posterior s dorsalis, obecně však synonymní nejsou (např. u ryb jsou tyto směry na sebe kolmé).
medialis = vnitřní, směrem do středu, blíže mediánní rovině
lateralis = vnější, směrem od středu, dále od mediánní roviny
ulnaris = vnitřní, na malíkové straně horní končetiny (bližší ulně)
radialis = vnější, na palcové straně horní končetiny (bližší radiu)
tibialis = vnitřní, na palcové straně dolní končetiny (bližší k tibii)
fibularis = vnější, na malíkové straně dolní končetiny (bližší k fibule)
Pojmy medialis a lateralis se užívají na paži nebo stehnu. Na předloktí a ruce se místo nich užívají ulnaris a radialis. Na bérci a noze se místo nich užívají tibialis a fibularis.
Z hlediska anatomických směrů je důležité vědět, že v mozku jsou všechny směry posunuty o 90° ventrálním směrem, tj. dopředu. Je to dáno vývojem CNS, kdy se mozkový váček ohýbá vůči nervové trubici dopředu dolů. Tudíž pro vyjádření směru "dopředu" se zavádí termín "rostrální směr" (rostrum – prvoústa, dáno embryologickým zakládáním CNS).
↑ abcdeFRYDRÝŠEK, Karel. Biomechanika 1. 1. vyd. Ostrava, Czech Republic,: VSB – Technical University of Ostrava, Faculty of Mechanical Engineering, Department of Applied Mechanics, 2019. 461. s. ISBN978-80-248-4263-9.
↑ abFRYDRÝŠEK, Karel. Biomechanika 1. 1. vyd. Ostrava, Czech Republic,: VSB – Technical University of Ostrava, Faculty of Mechanical Engineering, Department of Applied Mechanics, 2019. 461. s. ISBN978-80-248-4263-9.