Anokracie

Anokracie (spojení slov anarchie a autokracie) je označení pro politické zřízení, které je formálně demokratické, ale účast občanů na veřejném životě není dostatečně umožněna. Přitom nejde ještě o čistou autokracii (diktaturu), ale mezistupeň mezi demokracií a diktaturou. Na rozdíl od anarchie, jejímž ideálem je svoboda pro každého, v anokracii mají svobodu jen ti nejsilnější. Od diktatury se zase anokracie liší absencí centrální moci. Charakteristická je vysoká míra korupce, slabý veřejný sektor a mizivá vymahatelnost práva. Státní moc tvrdě potlačuje opozici, kdežto organizovaný zločin často nechává bez povšimnutí. Největší vliv na politické rozhodování mají různé zájmové skupiny.

Jako anokracie bývají označovány například Turecko, Thajsko, Venezuela, Rusko, Ukrajina a mnohé africké státy.

Ve fázi anokracie mohou být i USA.[1]

  1. KALČÁK, Filip. USA jsou na pokraji občanské války. Země kráčí k diktatuře, píše analytička CIA. CNN Prima NEWS [online]. FTV Prima spol s r.o., 2021-12-21 [cit. 2024-03-11]. Dostupné online. 

Literatura

[editovat | editovat zdroj]
  • (polsky) Konstanty A. Wojtaszczyk, Wojciech Jakubowski: Społeczeństwo i polityka – Podstawy nauk politycznych, Aspra-Jr, Varšava 2007, ISBN 978-83-7545-012-5

Související články

[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]