Brokesie Kerstenova

Jak číst taxoboxBrokesie Kerstenova
alternativní popis obrázku chybí
kresba brokesie Kerstenovy
Stupeň ohrožení podle IUCN
málo dotčený
málo dotčený[1]
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenstrunatci (Chondrata)
Podkmenobratlovci (Vertebrata)
Třídaplazi (Reptilia)
Řádšupinatí (Squamata)
Podřádještěři (Sauria)
Čeleďchameleonovití (Chamaeleonidae)
Rodbrokesie (Rieppeleon)
Binomické jméno
Rieppeleon kerstenii
(Peters, 1868)
Synonyma

Rhampholeon kerstenii Peters, 1868

Některá data mohou pocházet z datové položky.

Brokesie Kerstenova je drobný ještěr blízce příbuzný chameleonům. Na rozdíl od nich brokesie Kerstenova žije na zemi v listové hrabance a vyhledává spíše stín. Je rozšířena podél východoafrického pobřeží od Somálska až do Tanzanie.

Samci jsou dlouzí maximálně 9 cm, samice jsou ještě menší.[2] Tlama je široká, uvnitř žloutkově žlutá až žlutooranžová, stejnou barvu má i jazyk. Stejně jako ostatní chameleonovití má srostlá oční víčka, otvor pro zornici má však brokesie Kerstenova zvláště malý. Přilba na hlavě je nízká a plochá, hřbetní hřeben je nevýrazný, tvořený jednou řadou zvětšených šupin. Nápadný je párový hrdelní hřeben, tvořený jednotlivými kuželovitými šupinami, izolované zvětšené kuželovité šupiny se nalézají i na čenichu zvířete a na těle, kde tvoří trny zdrsňující kůži. Tělo je bočně zploštělé, ocásek velice krátký. Chameleoni mají prsty srostlé v klíšťky, a ani tento druh není výjimkou, na hrudních končetinách srůstají tři vnější a dva vnitřní prsty, na pánevních je tomu naopak. Prsty jsou opatřené dvojklanými drápky. Základní zbarvení je béžové až světle hnědé, s tmavšími podélnými pruhy.

Žije na zemi nebo těsně nad zemí, mezi zvadlými listy nebo v trávě, kde se živí drobným hmyzem. Je to vejcorodý druh, po asi 50 dní trvající březosti snáší samice až 9 vajec. Doba inkubace je 50-55 dní,[2] vylíhlá mláďata jsou ihned samostatná.

Brokesii Kerstenovu je možno chovat v teráriu o minimálních rozměrech 30x30x50 cm. Vhodným substrátem je směs písku a rašeliny, pokrytá vrstvou suchého listí. K udržení mikroklimatu je vhodné vysadit do terária živé rostliny, terárium se dále doplní větvemi. Vhodná teplota pro chov je 25-28 °C s nočním poklesem na pokojovou teplotu, s délkou světelného dne 14 hodin. V zajetí se brokesie Kerstenovy krmí každé tři až pět dní hmyzem přiměřené velikosti, mouchami, cvrčky, šváby, svinkami či sarančaty.[2]

  1. The IUCN Red List of Threatened Species 2022.2. 9. prosince 2022. Dostupné online. [cit. 2023-01-03].
  2. a b c KRAUS, Richard; KOCIÁN, Miroslav. Příručka pro teraristy: chameleoni a gekoni. Frenštát pod Radhoštěm: POLARIS, 1998. 223 s. ISBN 80-85911-38-8. Kapitola Popis rodů a druhů, s. 56–57. 

Literatura

[editovat | editovat zdroj]
  • KRAUS, Richard; KOCIÁN, Miroslav. Příručka pro teraristy: chameleoni a gekoni. Frenštát pod Radhoštěm: POLARIS, 1998. 223 s. ISBN 80-85911-38-8. 

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]