Běžník mokřadní

Jak číst taxoboxBěžník mokřadní
alternativní popis obrázku chybí
Xysticus ulmi, samice
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenčlenovci (Arthropoda)
Třídapavoukovci (Arachnida)
Řádpavouci (Araneae)
Čeleďběžníkovití (Thomisidae)
RodXysticus (běžník)
Binomické jméno
''Xysticus ulmi''
(Hahn, 1831)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Běžník mokřadní (Xysticus ulmi) je druh pavouka z čeledi běžníkovitých (Thomisidae). Vyskytuje se v celé palearktické oblasti – v Evropě a přilehlých částech Asie. Patří mezi pavouky preferující vlhké biotopy, například mokřady, rašeliniště či okraje vodních ploch.[1]

Běžník mokřadní (Xysticus ulmi) je středně velký pavouk. Samci dorůstají délky 3–4 mm, samice mohou měřit 5–8 mm. Tělo je relativně zavalitého tvaru s krátkým, širokým prosoma a oválným zadečkem (opisthosoma). Zbarvení je převážně světle hnědé až béžové, s tmavšími pruhy nebo skvrnami na zadečku. Na hlavohruď často navazuje světlejší pruh ve tvaru písmene „V“. Samci mívají kontrastnější zbarvení a menší velikost. Určení tohoto druhu vyžaduje mikroskopické prohlédnutí kopulačních orgánů (epigynum u samic, bulbus u samců).[1]

Rozšíření a biotop

[editovat | editovat zdroj]

Xysticus ulmi se vyskytuje od Evropy přes severní Afriku až po část Asie (východně zasahuje až do oblasti Amuru a severovýchodní Číny).[1]České republice byl opakovaně zaznamenán na vlhkých lokalitách včetně mokřadů, rašelinišť či břehů vodních toků a rybníků.[2][3] Nachází se v nízkých i středních polohách; podle lokálních podmínek může vystupovat i do vyšších nadmořských výšek.

Ekologie a chování

[editovat | editovat zdroj]

Tento druh je sedavý predátor, který číhá na kořist (drobný hmyz, např. dvoukřídlé) v nízké vegetaci. Loví stylem přepadení: jakmile se kořist ocitne v dosahu, pavouk ji uchopí předními páry končetin. Aktivita dospělců vrcholí v jarních a letních měsících, přibližně od května do července.[4] Samice po spáření vytvářejí kokon s vajíčky, který střeží v úkrytu (např. pod listy) až do vylíhnutí mláďat.

Fylogeneze a přizpůsobení

[editovat | editovat zdroj]

Rod Xysticus vykazuje morfologické i etologické adaptace pro život v různých typech vegetace. U X. ulmi se vyvinula preference pro vlhké prostředí, což jej odlišuje od sušších biotopových druhů, jako je běžník kopretinový (Xysticus floricola) apod.

Ohrožení a ochrana

[editovat | editovat zdroj]

V rámci střední Evropy není tento druh považován za ohrožený.[5] Nicméně citlivost na mizení mokřadů a narušování vlhkých stanovišť (např. melioracemi) může do budoucna populaci ovlivnit. Plánování ochrany mokřadních ekosystémů tak přispívá i k zachování diverzity tohoto druhu.

  1. a b c Xysticus ulmi [online]. [cit. 2025-01-16]. Dostupné online. 
  2. Natura Bohemica - Xysticus ulmi [online]. [cit. 2025-01-16]. Dostupné online. 
  3. Pavouci na Vysočině - Xysticus ulmi [online]. [cit. 2025-01-16]. Dostupné online. 
  4. NatureSpot - Xysticus ulmi [online]. [cit. 2025-01-16]. Dostupné online. 
  5. Běžník mokřadní - Přehled druhů [online]. [cit. 2025-01-16]. Dostupné online. 

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]