Chorizo[1] [tʃo'ɾiθo] (špan.), Chouriço[2] [ʃoɾˈisu] (portug.), Xoriço[3] [ʃu'ɾisu] (katalán.), Txorizo[4] [tʃoˈɾis̻o] (bask.) je tradiční sušený salám ze Španělska a Portugalska.
Hlavními ingrediencemi choriza jsou mleté vepřové maso, mletá paprika a česnek. Paprika může být sladká nebo pálivá, podle požadované pikantnosti výrobku a je hlavní odlišnou přísadou od podobného fuetu. Ve Španělsku se také používá mletá uzená paprika Pimentón de Vera, která dává chorizu uzenou chuť.
Naprostá většina choriz se konzervuje sušením. V případě, že proces výroby choriza není ukončen sušením, jedná se o tzv. chorizo fresco. Je vhodné zejména na grilování a jako ingredience do vařených pokrmů.
Chorizo cular – sušeno v umělém nebo přírodním střívku (tlusté střevo). Je dlouhé 50 – 60 cm a má průměr 4 až 6 cm. Váha jednoho kusu se pohybuje kolem 1 kg. Sušení trvá podle velikosti kusu přibližně 3 až 4 měsíce.
Chorizo sarta/herradura – ve tvaru podkovy o váze 300 – 500 g. Průměr plátku je 2 až 3 cm. Je sušeno v tenkém střevě po dobu přibližně 20 dní.
Chorizo vela – je rovné a tenké. Délka může být od 20 až do 40 cm. Chorizo vela je sušeno v umělém nebo přírodním tenkém střívku. Má průměr plátku 2 až 3 cm a váhu mezi 200 až 300 g.
Chorizo ristra/pepona – je věnec menších choriz (připomínající tvarem špekáček). Pro výrobu je použito tenké střevo. Váha jednoho kusu je asi 100 g. Je to také podoba, ve které se nejčastěji nachází chorizo fresco, tj. chorizo, které nebylo sušeno.
Sušené chorizo je nejobvyklejší konzumovat nakrájené na plátky. Talířek nakrájeného choriza je oblíbená tapa ve Španělsku. Španělská jídla používající chorizo jsou např. fabada asturiana, arroz al horno, cocido madrileño nebo tortilla de chorizo. Mimo Španělsko je známým jídlem s chorizem argentinský choripán.