Chutulun

Chutulun
Narození1260
Čagatajský chanát
Úmrtí1306 (ve věku 45–46 let)
Povolánízápasnice, válečnice a vojačka
RodičeChajdu
PříbuzníTxapar Khan (sourozenec)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Chutulun (mongolsky: Хутулун Цагаан гүнж, „Bílá princezna Chutulun“) či Chotol (asi 12601306) byla mongolskou šlechtičnou, dcerou Kublajchánova bratrance Chajdua. Proslavila se jako válečnice a bojovnice obdařená neobyčejnou fyzickou silou. Ve svých dílech se o ní zmínili Marco Polo i perský historik Rašíd al-Dín Hamadání, kteří byli jejími současníky.

Chutulun se narodila kolem roku 1260 chánovi Chajduovi, vládci středoasijského Čagatajského chanátu. Skrze svého otce byla pravnučkou velkého chána Ögedeja a prapravnučkou Čingischána.

Vynikala v tradičních mongolských disciplínách (Nádam): jízdě na koni, lukostřelbě a zápasu. Svou případnou svatbu dokonce údajně vítězstvím nápadníka v mongolském zápasu podmínila a nikdy nebyla poražena, což jí vzhledem k tehdejšímu mongolskému zvyku sázet na vítězství koně údajně vyneslo desetitisícihlavé stádo.[1] Dle tradice jsou její vítězství důvodem, proč se mongolští zápasníci odívají do vesty s otevřenou přední částí (zodog), která by odhalila poprsí případné zápasnice.[2]

Chutulun v kultuře

[editovat | editovat zdroj]

V roce 1710 publikoval francouzský orientalista François Pétis de La Croix knihu bajek a pohádek, ve které byl příběh Chutulun převyprávěn s řadou odchylek - princezna se v jeho verzi nazývala Turandot, byla dcerou čínského císaře a namísto zápasu museli nápadníci uhádnout tři hádanky a v případě neúspěchu byli popraveni.

Tato verze byla následně v 18. století pod názvem Turandot dramaticky zpracována Carlem Gozzim a o 160 let později také ve stejnojmenné nedokončené opeře Giacoma Pucciniho.[3]

V seriálu Netflix Marco Polo (2014) byla ztvárněna Claudií Kim.

  1. WEATHERFORD, Jack McIver. The secret history of the Mongol queens: how the daughters of Genghis Khan rescued his empire. New York, NY: Crown Publishers ISBN 978-0-307-40715-3. S. 117. (anglicky) 
  2. Ibid., str. 274.
  3. Ibid., str. 273.

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]

Literatura

[editovat | editovat zdroj]
  • POLO, Marco. Marka Pavlova z Benátek Milion. Příprava vydání Justin Václav Prášek. Praha: Česká akademie císaře Františka Josefa, 1902. Dostupné online. 
  • WEATHERFORD, Jack. The Secret History of the Mongol Queens: How the Daughters of Genghis Khan Rescued His Empire. New York: Crown Publishers, 2010.