Colonization

Colonization
Základní informace
VývojářMicroProse Software
VydavatelMicroProse Software
DesignérBrian Reynolds
PlatformyDOS
Microsoft Windows
AmigaOS
Amiga 1200
Mac OS Classic
macOS
Linux
Datum vydání1994
Žánrtahová strategie
Herní módvideohra pro jednoho hráče
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Sid Meier's Colonization je tahová strategická počítačová hra typu 4X od společnosti MicroProse. Byla vydána v roce 1994. Vzniklo k ní několik klonů (odvozených her, které převzaly většinu pravidel), např. WinCol a FreeCol. MicroProse později vydalo pokračování Civilization IV: Colonization.

Hra má silnou povrchní podobnost (ve vzhledu a ovládání), jako série Civilization, ale správa kolonií i strategie k vítězství jsou odlišné a také zahrnuje kratší epochu: hráč začíná v roce 1492 objevením Nového světa. Jeho úkolem je vybudovat prosperující kolonie schopné postavit armádu, vyhlásit nezávislost a ubránit se královskému vojsku, které má toto odtržení potlačit - hra tedy simuluje americkou válku za nezávislost.

Přitom hráč spolupracuje a obchoduje, nebo naopak bojuje, jak s indiány, tak s jinými evropskými mocnostmi, které se též snaží Nový svět kolonizovat.

Hráč může produkovat a převážet (po zemi či v lodích) řadu surovin; většinu z nich lze kupovat či prodávat v Evropě i v indiánských osadách:

  • Bavlnu, kterou po vypěstování buď může prodat, nebo přeměnit na látku a tu prodat dráže. Totéž platí o dvojicích kožešina - kabáty, cukr - rum a tabák - doutníky
  • Stříbro
  • Obchodní zboží, které nemůže vyrábět ani těžit, ale může jej kupovat v Evropě a prodávat indiánům.

Výše uvedené suroviny nemají jiné využití, než zisk z jejich prodeje, na rozdíl od níže uvedených:

  • Jídlo produkované rolníky a rybáři - potřebné k výživě a růstu kolonií
  • Dřevo, které tesaři mohou přeměnit na kladiva (viz níže) potřebná pro stavbu budov
  • Železná ruda, kterou kováři přemění na nářadí. To je potřebné ke zorání země a stavbě cest, navíc jej zbrojíři mohou přeměnit na zbraně.
  • Koně, které lze koupit nebo pomalu rozmnožovat. Spolu se zbraněmi jsou potřeba k přeměně kolonistů na vojenské jednotky.

Kromě toho jsou ve hře ještě abstraktní suroviny, které nelze převážet:

  • Kladiva, která vyjadřují, jak velká část budovy je již dostavěna
  • Náboženské kříže produkované kazateli v kostelech, ty zvyšují pravděpodobnost, že se Evropané rozhodnou emigrovat (v přístavu se objeví pracovní síla, aniž by ji hráč musel pracně kupovat)
  • Zvony svobody produkované státníky v radnici; ty přinášejí několik výhod, mj. přeměňují kolonisty, kteří podporují krále, v separatisty, kteří podporují hráče (místodržitele, který se chce od monarchie odtrhnout). S nárůstem separatistů se kolonie stávají produktivnější, navíc nezávislost lze vyhlásit, jen pokud většina kolonistů jsou separatisté.

Kolonisté

[editovat | editovat zdroj]

Kolonisty hráč potřebuje jako pracovní sílu. Tu lze najmout za peníze v Evropě, přilákat zadarmo náboženskou svobodou (viz výše "náboženské kříže") nebo vzniknou sami v kolonii, kde se nahromadí 200 ks jídla.

Existuje zhruba 25 povolání (pěstitel bavlny, pěstitel tabáku, kovář, voják atd.), která mohou kolonisté vykonávat. Kolonista může být expertem na jedno z těchto povolání; pokud je pak vykonává, je efektivnější. Nejméně produktivní jsou trestanci; ty lze ve školách přeměnit ve smluvní slohy s menším postihem, ty ve volné kolonisty bez bonusů a postihů a ty dále v experty na potřebná povolání.

Kolonista může kolonií procházet, nebo obdělávat některé z přilehlých polí mapy, nebo konat práci uvnitř (učitel, tesař, tkadlec atd.). Na rozdíl od Civilizace lze kolonistu kdykoli z kolonie vyřadit, takže se z něho stane jednotka pohybující se po mapě.

V kolonii je možno stavět řadu budov. Většina z nich je uspořádána do trojic, například v každé kolonii existuje kovářův domek, kde mohou kováři přeměňovat rudu v nářadí. Ten je možno vylepšit na kovářův obchod, kde je kovář dvakrát výkonnější (z 6 rud udělá 6 nářadí) a ten na železárnu, kde z 6 rud udělá 9 nářadí. Dalším příkladem takové trojice jsou doky, které umožní rybařit; ty lze vylepšit na přístav, kde je navíc možno opravit poškozenou loď, a ten na loděnici, kde lze lodě i stavět, aby je nemusel kupovat v Evropě.

Jak hráč postupně staví budovy, stává se soběstačnějším a méně závislým na nákupech v Evropě.

Pozemních bojů se účastní pěší vojáci, dragouni na koních a artilérie. Pro převoz kolonistů a surovin a napadání cizích lodí má hráč na výběr z 6 typů lodí, které se liší cenou, přepravní kapacitou, rychlostí i bojovou silou. Jedna z nich ("privateer" - pirátská loď) neprozrazuje nepřátelům, které mocnosti náleží, což umožňuje loupit suroviny i bez vyhlášení války.

Další herní mechanismy

[editovat | editovat zdroj]
  • Vztah jednotlivých indiánských kmenů ke hráči se postupně vyvíjí - hráč jim může nosit dary a obchodovat s nimi, nebo naopak vypálit jejich vesnice a tak získat poklad. Vztahům též škodí, pokud hráč bez zaplacení obdělává indiánskou půdu. Může k nim též vyslat misionáře, kteří kmen poštvou proti jiné evropské mocnosti, nebo indiány "obrátí na víru", aby se připojili k hráčovým koloniím jako "konvertité"
  • Na mapě jsou tzv. ruiny ztracených měst, při jejichž prozkoumání hráč buď jednotku ztratí, nebo něco získá (většinou zlato nebo další kolonisty)
  • Evropský panovník čas od času zvyšuje daň, která krátí příjmy ze všech prodejů v Evropě. Každé takové zvýšení je doprovázeno pohrůžkou, že pokud s ním hráč nesouhlasí, bude monarcha bojkotovat konkrétní surovinu. V takovém případě hráč až do konce hry nemůže toto zboží v Evropě kupovat ani prodávat, pokud nezaplatí obrovskou pokutu
  • Ve hře je 25 historických postav tzv. otců zakladatelů, kteří hráči přinesou nějakou výhodu, pokud se k němu připojí. Rychlost, s jakou hráč jednoho po druhém získává, je úměrná počtu Zvonů svobody, které jeho říše produkuje. Příklady těchto výhod:
    • Indiáni již nechtějí poplatek za zabrání své půdy
    • Všechny bojkoty jsou zrušeny
    • Všechny nepřátelské pocity indiánů jsou smazány a další agresívní akce hráče generují nepřátelství jen v poloviční míře
    • Je možno stavět továrny (například železárnu - viz výše)
    • V Evropském přístavu se již neobjevují podřadné jednotky (kriminálníci a sluhové) a hráč si může vybrat ze třech možností, jakého kolonistu preferuje
    • Hráč zdarma získá válečnou loď (fregatu)
    • Produkce zvonů svobody se zvýší o dané procento
    • Každá kolonie o velikosti alespoň 3 získá palisádu, která ji chrání před útoky
    • atd.
  • Každá z mocností má některou národní výhodu: výhodnější ceny na Evropském tržišti, zvýšenou imigraci, bonus proti domorodým osadám nebo lepší vztahy s domorodci.
  • Hru lze hrát buď na mapě celé (Severní i Jižní) Ameriky, nebo na náhodně vygenerované mapě. V druhém případě hráč neví, co jej obklopuje, dokud mapu neprozkoumá; je tedy ve stejné situaci, v jaké byli skuteční kolonisté.

Vítězství

[editovat | editovat zdroj]

Při splnění jistých podmínek může hráč vyhlásit nezávislost. Tehdy evropský panovník proti koloniím vyšle mocné vojsko. Hráč musí zničit většinu pozemních jednotek a dobýt zpět kolonie, které královo vojsko případně dobylo.