Dálnice A3, německy Bundesautobahn 3 (zkratka BAB 3), zkráceně Autobahn 3 (zkratka A3), je německádálnice dlouhá 778 kilometrů. Začíná na severozápadě Německa na hranicích s Nizozemskem poblíž města Wesel a končí na jihovýchodě poblíž Pasova na hranicích s Rakouskem.
A3 byla součástí původního plánu říšských dálnic z 20. let 20. století. S výstavbou dálnice na úseku Oberhausen – Wiesbaden bylo započato v roce 1936. Úsek byl potom dokončen od 4 roky později v roce 1940. Další část dálnice na hranice s Nizozemskem byla dokončena v roce 1965, do Wüzburgu potom v roce 1963. V roce 1941 již existoval úsek dálnice poblíž Norimberku. Další části dálnice ve východním Bavorsku byly dokončeny o poznání déle, konkrétně v roce 1984. Trasa A3 leží souběžně s trasou spolkové silnice číslo 8 a po dokončení dálnice se A3 stala v tomto směru hlavní dopravní tepnou. Jak dálnice A3, tak spolková silnice 8 leží zhruba v místech, ve kterých ve středověku vedla cesta Via Publica. První zmínka o této cestě se objevila v listině z roku 839.
Od hranice s Nizozemskem na 65 kilometrů dlouhém úseku je dálnice vedena v obou směrech ve dvou jízdních pruzích. Mezi křižovatkami Kreuz Oberhausen a Kreuz Köln-Dellbrück má A3 tři pruhy v každém směru. Na krátké části uprostřed dálniční křižovatky Kreuz Kaiserberg jsou motoristům k dispozici pouze dva jízdní pruhy v každém směru. Na Kolínském dálničním okruhu je potom dálnice mezi křižovatkami Köln-Dellbrück a Dreieck Köln-Heumar rozšířena o jeden pruh na 4 jízdní pruhy v každém směru.
Úsek po Hösbach nedaleko Aschaffenburgu má 3 pruhy v každém směru. Mezi křižovatkami Mönchhofer Dreieck a Wiesbadener Kreuz je A3 vedena celkem v sedmi jízdních pruzích (4 ve směru do Kolína nad Rýnem, 3 ve směru na Würzburg) a mezi křižovatkami Frankfurter Kreuz a Dreieck Köln-Heumar má dálnice 8 jízdních pruhů.
Od dálničního sjezdu Aschaffenburg-Ost po křižovatku s dálnicí A73 Kreuz Fürth/Erlangen měla A3 v roce 2009 celkem 4 pruhy. V několika svazích poblíž Würzburgu byla dálnice rozšířena o jeden jízdní pruh. V současnosti je tento úsek intenzívně rozšiřován na 6 pruhů. Krom toho byla postavena nebo se ještě staví velká odpočívadla, která budou vhodná i pro velmi dlouhé nákladní automobily, tzv. gigalinery.
Mezi dálničními křižovatkami Kreuz Fürth/Erlangen a Kreuz Nürnberg je dálnice vedena ve třech pruzích v každém směru, zatímco zbývající úsek ke hranicím s Rakouskem má pouze 4 pruhy.
Podél úseku dálnice mezi Kolínem a Frankfurtem se nachází vysokorychlostní trať ICE.
Na dvou částech dálnice poblíž Frankfurtu je dálnice vybavena speciálním zařízením umožňujícím v naléhavém případě uvolnění jednoho jízdního pruhu během dopravní špičky. Úseky mezi Hanau a Offenbacher Kreuz a mezi Kelsterbachem a Mönchhofdreieck jsou rovněž vybaveny tímto zařízením. Tyto úseky jsou monitorovány kamerami, takže v případě poruchy vozidla může dojít k uzavření jednoho pruhu pro normální vozy, tak, aby se k místu nehody dostala pomoc.
Některé úseky dálnice patří mezi vůbec nejrušnější silnice v Německu. Podle průzkumu z roku 2010 hned tři úseky dálnice patří mezi deset nejrušnějších silnic s velmi velkou denní hustotou provozu. Pouze dálnice A100 v Berlíně má větší denní hustotu provozu.[1]
5. místo: Kreuz Leverkusen – Leverkusen = 157 600 vozidel
6. místo: Köln-Dellbrück – Kreuz Köln-Ost = 157 100 vozidel