Daněk mezopotámský

Jak číst taxoboxDaněk mezopotámský
alternativní popis obrázku chybí
Daněk mezopotámský
Stupeň ohrožení podle IUCN
ohrožený
ohrožený[1]
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenstrunatci (Chordata)
Podkmenobratlovci (Vertebrata)
Třídasavci (Mammalia)
Řádsudokopytníci (Artiodactyla)
Podřádpřežvýkaví (Ruminantia)
Čeleďjelenovití (Cervidae)
Roddaněk (Dama)
Binomické jméno
Dama mesopotamica
Brooke, 1885
Synonyma
  • Dama dama mesopotamica
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Daněk mezopotámský (Dama mesopotamica) patří mezi nejvzácnější druhy savců. Ve své původní domovině (Izrael a Írán) čelil vyhynutí, avšak díky záchrannému programu realizovanému evropskými zoologickými zahradami od padesátých let 20. století jeho počty úspěšně rostou. Odhaduje se, že ve volné přírodě žije asi 600 až 700 jedinců, dalších cca 250 kusů je chováno v zoo. V České republice se jejich záchrannému chovu věnuje pouze Zoologická zahrada Ostrava. Jelikož ve volné přírodě žijí samci i samice odděleně a setkávají se pouze za účelem páření, rozhodla se ostravská zoo pro chov pouze samců, kteří budou tvořit genetický rezervoár tohoto druhu. Dle rozhodnutí koordinátora chovu pak bude zahrada poskytovat geneticky nejvhodnější samce zahradám chovajícím samičí skupiny.[2] Na Slovensku jsou daňci chováni v Zoo Bojnice.

Prostředí

[editovat | editovat zdroj]

Tento východní daněk preferuje tamaryškové, pistáciové a dubové lesy. Silnicím se vyhýbá i přes slabý provoz. Toto opatrné chování zároveň omezuje jeho rozšíření.

Objev a historické rozšíření

[editovat | editovat zdroj]

Daněk mezopotámský v době pleistocénu obýval oblasti Levanty (dnešní Sýrie, Izrael, Libanon), Mezopotámie (dnešní Iráku) a pravděpodobně také Anatolie (dnešní Turecko). Existuje teorie, podle které již anatolská populace koexistovala s daňkem evropským.

Historické rozšíření daňka mezopotámského

Byl popsán v roce 1875 Sirem Victorem Alexandrem Brookem na základě jednoho exempláře, který byl zastřelen u řeky Karún v jihozápadním Iránu. Ve 40. letech 20. století byl pokládán za vyhynulého. V roce 1955 americký výzkumník Lee Merriam Talbot podnikl cestu do Iránu a do záznamu uvedl, že v husté zalesněné oblasti v provincii Chúzistán žije skupina jelenů, pravděpodobně tentýž druh, který byl pokládán za vyhynulého. Později jeho IUCN výzkum potvrdil německý lovec Werner Trense, který v roce 1957 uviděl stádo mezi řekami Dez a Kerche v Iránu.

Samec v přírodní rezervaci Mount Carmel Hai

Krátce po objevu byla zorganizována ochrana tohoto druhů. Iránské ministerstvo zorganizovalo pro perské daňky rezervace Dez Wildlife Refuge a Karkeh Wildlife Refuge, kde jsou stále chráněny domorodé populace. V evropských zoo dorazili exempláře také do německé zoologické zahrady Opel ZOO pod vedením tehdejšího zakladatele a ředitele George von Opela.

Zajímavost

[editovat | editovat zdroj]

Daněk mezotopámský se také objevil v dokumentárním pořadu pro zoologické zahrady Přežili rok 2000.

  1. The IUCN Red List of Threatened Species 2022.2. 9. prosince 2022. Dostupné online. [cit. 2023-01-02].
  2. Nový druh v Zoo Ostrava: vzácný daněk mezopotámský

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]