Eschwege

Eschwege
Čtvrť Brückenhausen a řeka Werra
Čtvrť Brückenhausen a řeka Werra
Eschwege – znak
znak
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška165 m n. m.
Časové pásmoUTC+01:00 (standardní čas)
UTC+02:00 (letní čas)
StátNěmeckoNěmecko Německo
Spolková zeměHesensko
Vládní obvodKassel
Zemský okresWerra-Meißner
Eschwege
Eschwege
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha63,16 km²
Počet obyvatel19 472 (31. prosinec 2022)
Správa
StarostaAlexander Heppe (CDU)
Oficiální webwww.eschwege.de
Telefonní předvolba05651, 05652
PSČ37269
Označení vozidelESW, WIZ
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Eschwege je město na řece Werra, na severovýchodě Hesenska v Německu, ležící v zemském okrese Werra-Meißner, uprostřed trojúhelníku mezi městy Kassel (52 km), Göttingen (55 km) a Eisenach (40 km).

Administrativní členění

[editovat | editovat zdroj]

Centrem města je historické jádro Eschwege, k němuž je připojeno sedm městských částí: Albungen, Eltmannshausen, Niddawitzhausen, Niederdünzebach, Niederhone, Oberdünzebach a Oberhone.

Obec s názvem Eskinivvach byla poprvé písemně zmíněna v roce 974 v listině římského císaře Oty II.. Název pochází ze starogermánského jazyka a znamená "osadu poblíž jasanů u vody". V merovejské době zde byl založen francký královský dvůr na ostrahu hranice přes brod řeky Werry do Durynska, existující ještě v 10. a 11. století. Odkazuje na něj patron zdejšího kostela, saint-Denis, pařížský biskup a oblíbený světec Merovejců. Císař Ota II. přenechal zdejší královský dvůr a osadu dědictvím své manželce, císařovně Theofaně (930-961), která vládla až do své smrti jako regentka. Její prostřední dcera, abatyše Žofie, založila kolem roku 1000 na hoře Cyriakusberg ženský klášter sv. Cyriaka, zrušený za reformace v roce 1527 (zůstala z něho jen věž Karlsturm). Roku 1188 získalo Eschwege tržní právo a před rokem 1249 městská práva. Roku 1264, v důsledku durynsko-hesenské války připadlo Eschwege Hesensku. Hesenský landkrabě Jindřich I. roku 1292 nabídl město Eschwege jako říšské léno králi Adolfu Nassavskému a ihned je i s císařským hradem Boyneburgrm získal zpět jako dědičné říšské léno. V letech 1385-1386 zde landkrabě Baltazar z Durynska postavil hrad. V roce 1433 město připadlo landkrabatům Filipovi I., Vilémovi IV. a Mořici, kteří hrad rozšířili o palác. V letech 1632–1655 se Eschwege stalo rezidencí landkraběte Fridricha z Hesse-Eschwege.

Během třicetileté války bylo Eschwege o Velikonocích 9. dubna 1637 vypleněno a z velké části zničeno požáry císařského vojska pod vedením generála Johanna von Götzen. Po roce 1731 přestěhoval Christian von Hesse-Wanfried rezidenci zemského hrabství do Eschwege.

V letech 1946–1949 zde UNRRA zřídila a vedla tábor pro přeživší holocaustu.

Kostel sv. Diviše
Východní fronta zámku
  • Zámek Eschwege - renesanční stavba hesenských landkrabat; přestavěna v 19. století, sídlo stejnojmenného rodu; na věži figura trubače, který každou hodinu vyjede a zatroubí.
  • Tržní kostel sv. Diviše (Marktkirche St. Dionysi) - evangelický chrám; na místě nejstaršího chrámu, založeného již abaytyší Žofií z Gandersheimu (975-1039), bylo postaveno v 15. století toto gotické halové trojlodí; u příležitosti milénia Žofiiny matky, císařovny Theofano, byla u kostela vztyčena socha Theofany.
  • Kostel sv. Alžběty - novorománská trojlodní bazilika z roku 1906
  • Bývalá synagoga - z 20. let 20. století
  • Stará radnice a další lidové hrázděné stavby
  • Městské muzeum

Slavní rodáci

[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Eschwege na německé Wikipedii.

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]
Panorama starého města Eschwege