Expediční medaile globální války proti terorismu

Expediční medaile globální války proti terorismu
Global War on Terrorism Expeditionary Medal
Uděluje

Ministerstvo obrany Spojených států amerických[1]
a Ministerstvo vnitřní bezpečnosti Spojených států amerických[2]
Typ expediční medaile
Založeno 12. března 2003
Stát Spojené státy americkéSpojené státy americké Spojené státy americké
Způsobilost příslušníci amerických ozbrojených sil
Uděluje se za službu v expedičních silách zapojených do boje proti terorismu
Kampaň válka proti terorismu
Status dosud udílena
Zakladatel George W. Bush
Statistiky
Poprvé uděleno 2004 (zpětně za 11. září 2001)
Ostatní vyznamenání
Nižší Medaile za službu v globální válce proti terorismu
Související Medaile za tažení v Iráku
Medaile za tažení v Afghánistánu
Zadní strana
Zadní strana
Stuha medaile s Insignií bojové operace Fleet Marine Force
Stuha medaile s Insignií bojové operace Fleet Marine Force

Expediční medaile globální války proti terorismu (GWOT-EM)[3] (anglicky: Global War on Terrorism Expeditionary Medal) je vyznamenání Ozbrojených sil Spojených států amerických založené roku 2003. Udílena je výhradně občanům USA sloužícím v Ozbrojených silách USA za jejich účast v boji proti terorismu.

Vyznamenání bylo založeno prezidentem Georgem W. Bushem dne 12. března 2003 výkonným nařízením 13289.[4] Medaile byla udílena příslušníkům ozbrojených sil za jejich nasazení v zámoří v přímé spojitosti s válkou proti terorismu od 11. září 2001 do 30. dubna 2005. Udílena byla za službu v Iráku a Afghánistánu. V roce 2005 byla nahrazena Medailí za tažení v Iráku a Medailí za tažení v Afghánistánu. Od té doby je udílena především jako ocenění osobám nasazeným na podporu války proti terorismu v lokalitách mimo Irák a Afghánistán.

Pravidla udílení

[editovat | editovat zdroj]

Kritériem pro udělení medaile je nasazení v některé z operací války proti terorismu. Nasazení musí trvat nejméně 30 dní při nepřerušeném turnusu nebo minimálně 60 dní při nesouvislé službě. V případě bojového nasazení, zranění či ztráty života není toto kritérium aplikováno. Pojem nasazení zde znamená dočasné či trvalé přiřazení ke službě mimo území Spojených států amerických, přičemž tato služba musí přímo souviset s některou z protiteroristických operací.[1] Medaile může být udělena i posmrtně.[4]

Od 30. dubna 2005 přestala být medaile udílena za službu v Iráku a Afghánistánu, neboť tato služba začala být oceňována příslušnou Medailí za tažení v Iráku či Medailí za tažení v Afghánistánu.[5] Osoby již dříve vyznamenané za službu v těchto dvou zemích si mohli ponechat Expediční medaili globální války proti terorismu nebo si ji mohly vyměnit za příslušnou novou medaili.

Dne 9. února 2015 ministerstvo obrany schválilo použití služebních hvězdiček na stužkách této medaile. Služební hvězdičky tak indikují počet různých operací, kterých se vyznamenaný zúčastnil. Udělení medaile je možné za každou operaci pouze jednou.

Medaile se nosí nalevo na hrudi. V přítomnosti dalších vyznamenání se nosí za Medailí za tažení v Kosovu a před Medailí za službu v globální válce proti terorismu.[6][7]

Expediční medaile globální války proti terorismu může být udělena za nasazení v rámci vojenských operací v následujících zeměpisných oblastech, pokud byly tyto akce součástí níže uvedených protiteroristických operací:[8]

Protiteroristické operace

[editovat | editovat zdroj]

Medaile je udílena za následující operace v rámci války proti terorismu:[10][11][12]

Popis medaile

[editovat | editovat zdroj]

Medaile kulatého tvaru o průměru 25,4 mm je vyrobena z bronzu. Na přední straně je vavřínový věnec obklopující štít, na kterém je položen orel s roztaženými křídly. Štít leží na zkřížených mečích. Na zadní straně je uprostřed medaile orel s roztaženými křídly položený na dvou zkřížených mečích. Při vnějším okraji je v půlkruhu nápis WAR ON TERRORIMS EXPEDITIONARY MEDAL. Ke stuze je medaile připojena jednoduchým kroužkem.[6][13]

Stuha z hedvábného moaré široká 38 mm sestává z širokého červeného pruhu uprostřed, na který symetricky z obou stran navazují úzké proužky v barvě světle modré, žluté, světle modré, tmavě modré, bílé, tmavě modré a širší pruh světle modré barvy.

Expediční medaile globální války proti terorismu může být udělena spolu se sponami:[14]

  • hrot šípu – pro kvalifikované příslušníci armády a letectva
  • služební hvězdičky – bronzové hvězdičky jsou nošeny na znamení počtu operací, kterých se nositel vyznamenání zúčastnil. Namísto pěti bronzových hvězdiček je používána hvězdička stříbrná.
  • insignie bojové operace Fleet Marine Force – pro kvalifikované příslušníky námořnictva přiřazené k jednotkám námořní pěchoty během bojového nasazení

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Global War on Terrorism Expeditionary Medal na anglické Wikipedii a Медаль «За службу в экспедиционных войсках глобальной войны с терроризмом» na ruské Wikipedii.

  1. a b Wayback Machine. web.archive.org [online]. 2017-09-12 [cit. 2020-08-18]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2017-09-12. 
  2. Coast Guard Military Medals and Awards Manual Dostupné online (anglicky)
  3. Expediční medaile globální války proti terorismu : Federální vyznamenání. www.valka.cz [online]. [cit. 2020-08-19]. Dostupné online. 
  4. a b "Establishing the Global War on Terrorism Medals" Dostupné online (anglicky)
  5. Global War on Terrorism Expeditionary Medal > Air Force's Personnel Center > Display. web.archive.org [online]. 2017-11-20 [cit. 2020-08-19]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2017-11-20. 
  6. a b Global War on Terrorism Expeditionary Medal.. www.govinfo.gov [online]. [cit. 2020-08-19]. Dostupné online. 
  7. DoD Authorizes Global War on Terrorism Expeditionary Medal for Operation Inherent Resolve. U.S. DEPARTMENT OF DEFENSE [online]. [cit. 2020-08-19]. Dostupné online. (anglicky) 
  8. "Global War on Terrorism Expeditionary (GWOT-E) Medal Approved Areas of Eligibility (AOE)" Dostupné online (anglicky)
  9. TILGHMAN, Andrew. DoD has new rules for Iraq, Afghanistan medals. Military Times [online]. 2017-08-08 [cit. 2020-08-19]. Dostupné online. (anglicky) 
  10. Department of Defense Authorizes Service Stars on the Global War on Terrorism Expeditionar. U.S. DEPARTMENT OF DEFENSE [online]. [cit. 2020-08-19]. Dostupné online. (anglicky) 
  11. DoD Authorizes Medals for Operation Freedom’s Sentinel. U.S. DEPARTMENT OF DEFENSE [online]. [cit. 2020-08-19]. Dostupné online. (anglicky) 
  12. "Global War on Terrorism Expeditionary Medal - Approved Operations" Dostupné online (anglicky)
  13. GLOBAL WAR ON TERRORISM EXPEDITIONARY SERVICE MEDAL (GE). web.archive.org [online]. 2010-10-06 [cit. 2020-08-19]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2010-10-06. 
  14. Wayback Machine. web.archive.org [online]. 2017-09-12 [cit. 2020-08-19]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2017-09-12. 

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]