Farmakos

Farmakos (řecky: φαρμακός, množné číslo farmakoi; latinsky: pharmakos) byl ve starověkém Řecku člověk, určený k magickému očištění obce.

K očišťování obce sloužil veřejný obřad, podle náboženského předpisu, který v 5. století př. n. l. sepsal Nikomachos v Aténách. Obřad byl organizovaný zpravidla jednou ročně, při slavnosti 11. měsíce, zvané thargylia, ve svátek bohů Apollóna a Artemis, tj. mezi 19. květnem a 19. červnem. Uskutečnil se při shromáždění všech občanů. Vybraný člověk byl obětován tak, že byl buď zabit, nebo z obce vyhnán. Představitelé správy obce k tomu účelu zpravidla vybrali zločince nebo člověka tělesně postiženého.[1]. Obvyklý byl výběr dvou osob jednoho muže a jedné ženy, pokud se žena nenašla, byl druhou osobou muž v ženských šatech. Očištění (purifikace) mělo obci pomoci univerzálně, nebo příležitostně: od neúrody, hladu, epidemie, či přírodních katastrof.[2]

Etymologie

[editovat | editovat zdroj]

Z tohoto slova jsou odvozeny lékařský a lékárnický termín farmaka pro utišující prostředky a farmacie pro obor zabývající se těmito prostředky.

  1. Ludvík Svoboda a kolektiv: Encyklopedie antiky, Academia, Praha 1973, s. 190
  2. Athanassios Kosmopoulos: Bloodstained Triangles,2018

Literatura

[editovat | editovat zdroj]
  • Athanassios Th. KOSMOPOULOS: Bloodstained Triangles. Babelcube Books 2018, www.babelcube.com
  • Ludvík SVOBODA a kolektiv: Encyklopedie antiky. Academia : Praha 1973, s. 190.