Grand Prismatic Spring

Grand Prismatic Spring v Yellowstonském národním parku je největší termální pramen ve Spojených státech a třetí největší na světě,[1] po Frying Pan Lake na Novém Zélandu a Boiling Lake v Dominice. Nachází se v pánvi Midway Geyser Basin.

Grand Prismatic Spring byl zaznamenán geology pracujícími na Haydenově Geologickém Průzkumu v roce 1871 a byl pojmenován pro své nápadné zbarvení. Jeho duhové barvy odpovídají rozptýlení bílého světla pomocí optického hranolu: červená, oranžová, žlutá, zelená a modrá.[2]

Letecký pohled

První záznamy o prameni pocházejí od raných evropských průzkumníků a inspektorů. V roce 1839 skupina lovců kožešin z Americké kožešinové společnosti překročila Midway Geyser Basin a poznamenala si „vřící jezero“, s největší pravděpodobností Grand Prismatic Spring,[3] s průměrem 90 metrů (300 stop). V roce 1870 pramen navštívila Washburn–Langford–Doane Expedice, přičemž si všimla nedalekého 15 metrů (50 stop) vysokého gejzíru (později pojmenovaného Excelsior).[4][5]

Mikrobiální rohož

Živé barvy pramene jsou výsledkem mikrobiální rohože kolem okrajů a vody bohaté na minerály. Rohože vytvářejí barvy od zelené k červené. Množství barvy v mikrobiální rohoži závisí na poměru chlorofylu ke karotenoidům a na teplotním gradientu v odtoku. V létě mají rohože tendenci být oranžové až červené, zatímco v zimě rohože jsou obvykle tmavě zelené. Střed bazénu je v důsledku extrémní teploty sterilní.

Tmavě modrá barva vody ve středu jezera je výsledkem vnitřní modré barvy vody. Efekt je nejsilnější ve středu pramene kvůli jeho sterilitě a hloubce.

Fyzická struktura

[editovat | editovat zdroj]

Pramen má průměr přibližně 110 metrů a hloubku 50 metrů. Odpaří přibližně 2100 litrů vody o teplotě 70 °C za minutu.

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Grand Prismatic Spring na anglické Wikipedii.

  1. Steam Explosions, Earthquakes, and Volcanic Eruptions—What's in Yellowstone's Future? [online]. U.S. Geological Survey. Dostupné online. 
  2. Traci Bryan; LESLIE MACHEN; JOYCE HEINSZ; PEGGY MCCRACKEN. Grand Prismatic Spring [online]. Lunar and Planetary Institute [cit. 2015-12-04]. Dostupné online. 
  3. Colter's Hell & Jackson's Hole. [s.l.]: National Park Service Kapitola "The Fire Hole": Era of the American Fur Company, 1833-1840. 
  4. Yellowstone National Park: Its Exploration and Establishment. [s.l.]: National Park Service Kapitola Notes. 
  5. Yellowstone National Park: Its Exploration and Establishment. [s.l.]: National Park Service Kapitola Part II: Definitive Knowledge - The Washburn Party (1870). 

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]