Iniciála (z latinského initium „začátek“, ze slovesa in-ire, „vejít, vstoupit“) je v typografii první písmeno slova, které je výrazně odlišeno od ostatního textu velikostí, barvou nebo tvarem, někdy (hlavně v rukopisech, ale i ve starších tiscích) vybaveno i iluminací. Obvykle bývá na začátku stránky, kapitoly nebo odstavce.
Iniciála může také označovat první písmeno jména. V tom případě iniciály jsou první písmena rodného jména a příjmení člověka.
V předchozích desetiletích bylo časté iniciály jmen například vyšívat na kapesníky, košile a některé nekonfekční oblečení, cejchovat do kůže zavazadel, atd.; nyní je tomu jen někdy, u dražší a na míru šité konfekce. Tyto (většinou ozdobné) iniciály jmen se nazývají monogramy.
Některé iniciály se staly tak známé/populární, že není třeba uvádět celé jméno. Známost je samozřejmě dána dobou a místem vzniku. Výběr nejznámějších:
V botanice je iniciála buňka na vegetačním vrcholu rostlin s trvalou schopností buněčného dělení.[1] Tyto buňky se dělí na iniciály…
Iniciály se mohou dělit jedním, dvěma nebo třemi směry; podle toho rozlišujeme meristémy – na vláknové/žebrové, deskové a tělesové (v tomto respektivním pořadí).