John William Godward

John William Godward
Pravděpodobný autoportrét (fragment z obrazu Čekání na odpověď, 1889)
Pravděpodobný autoportrét (fragment z obrazu Čekání na odpověď, 1889)
Narození9. srpna 1861
Wimbledon
Úmrtí13. prosince 1922 (ve věku 61 let)
Londýn
Místo pohřbeníBrompton Cemetery
ZeměSpojené království
Národnostbritská
Povolánímalíř
RodičeWilliam Godward a Sarah Eborall Godward
Hnutíneoklasicismus
Významná dílaDolce far niente
OvlivněnýLawrence Alma-Tadema
Webová stránkahttp://www.johnwilliamgodward.org/
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

John William Godward (9. srpna 1861 Wimbledon13. prosince 1922 Londýn) byl britský malíř, představitel neoklasicismu a akademismu.

Pocházel z konzervativní úřednické rodiny, umění se začal věnovat jako samouk. Jeho styl ovlivnili jak prerafaelité, tak představitelé viktoriánského dekorativního umění jako Frederick Leighton a Lawrence Alma-Tadema. S Alma-Tademou ho spojovalo osobní přátelství založené na společném zájmu o antickou kulturu. Tento směr bývá označován jako Marble School (mramorová škola) pro zálibu ve zobrazování starověkých staveb.[1] Godward volil náměty z mytologie a historie nebo ze všedního života středomořských národů, často zobrazoval atraktivní mladé ženy v historizujících róbách i bez nich. Jeho technicky precizní tvorba probouzela v zákaznících z vyšší vrstvy nostalgii po idealizovaných starých časech;[2] byl úspěšným módním malířem, který vystavoval v Royal Academy of Arts a měl ateliér v Chelsea, zúčastnil se i Pařížského salonu, roku 1912 vyvolal společenský skandál, když utekl do Itálie s mnohem mladší modelkou prostého původu.[3]

Závěr Godwardova života byl poznamenán silným rozčarováním z poklesu zájmu o jeho tvorbu, způsobeného nástupem modernistů. Ve věku 61 let se otrávil plynem, v dopise na rozloučenou napsal: „Tento svět není pro mě a Picassa dost velký.“[4] Jeho rodina, která ho zavrhla pro bohémský způsob života, zničila všechny památky na něj, nezachovala se ani jedna umělcova fotografie.

Až na konci dvacátého století se Godwardovo dílo znovu stalo vyhledávaným sběratelským artiklem, jeho obraz Dolce far niente byl vydražen za 567 000 liber.[5]

  1. John William Godward, The J. Paul Getty Museum
  2. Judith Pelpola: British Genre Painting of the 19th Century. Stanford University
  3. J.W. Godward: the Eclipse of Classicism, by Vern Grosvenor Swanson, Phd, Art Renewal Center. www.artrenewal.org [online]. [cit. 2016-06-30]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-08-16. 
  4. Neo-classical Rival of Picasso at Auction, ArtKabinett.com. www.artkabinett.com [online]. [cit. 2016-06-30]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2016-09-17. 
  5. John William Godward, ArtMagick. www.artmagick.com [online]. [cit. 2016-06-30]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2012-05-04. 

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]