Kbelíková výzva

Provedení výzvy

Kbelíková výzva, v původním anglickém znění známá jako tzv. Ice Bucket Challenge, je společenská aktivita, při které si dotyčný na hlavu vylévá kbelík ledové vody se záměrem zvýšit povědomí o amyotrofické laterální skleróze (ALS) a podpořit její výzkum. Tento virál se začal šířit sociálními sítěmi od poloviny roku 2014.

Vyzvaný účastník se musí natočit, jak se polévá ledovou vodou, a následně musí k témuž činu vyzvat jednoho nebo více známých. Výzva by měla být splněna do 24 hodin, v opačném případě by se měl nominovaný „vykoupit“ v podobě daru 100 dolarů organizaci ALS Association.

Politím těla ledovou vodou zažije nominovaný krátký šok, který ochromí celé tělo, a tím na krátkou chvíli poskytne příležitost se z části vžít do lidí postižených chorobou ALS. (Není podloženo lékaři ani samotnými pacienty že by tento krátkodobý účinek měl alespoň z části stejný efekt jakožto pocity u lidí postižených chorobou ALS – jde tedy jen o fámu – hoax[zdroj?]).

Původ nápadu s poléváním vlastní hlavy ledovou vodou pro získání financí na charitu není zcela jasný a bývá přisuzován různým zdrojům. Na přelomu let 2013 a 2014 byly na sociálních sítích výzvy „Cold Water Challenge“ známé zejména na severu Spojených států. Propagovaly výzkum rakoviny a nominovaná osoba musela buď finančně přispět, nebo skočit do nádoby se studenou vodou.

Během 24 hodin od nominace musí dotyčný natočit nijak nesestříhané video. Na začátku musí prohlásit přijetí výzvy, do kbelíku s vodou naházet trochu ledu, zvednout jej nad hlavu a polít se. Nakonec nominuje další osoby.

Je na vyzvaném, zda výzvu přijme, nebo přispěje na výzkum, nebo udělá obojí. Jsou i varianty výzvy, kde má nominovaný darovat 10 dolarů, pokud se ledovou vodou polije, nebo 100 dolarů, pokud ne.

Dobrovolnost

[editovat | editovat zdroj]

Samozřejmě charita je dobrovolná a přispět člověk může ať je nominován nebo ne.

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Ice bucket challenge na anglické Wikipedii.

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]