Kuchyně Amerického jihu je regionální kuchyní americké kuchyně, typickou pro regionu Amerického jihu (kam se řadí státy Alabama, Mississippi, Florida, Georgie, Louisiana, Arkansas, Texas, Oklahoma, Tennessee, Jižní a Severní Karolína, Kentucky, Virginie a často i Missouri, Západní Virginie, Maryland a Delaware). Jižanská kuchyně je známá pro svá vydatná, tučná (často smažená) a sladká jídla, z nichž mnohá se později stala populární i ve zbytku USA. Kuchyně se ale také v každé části amerického jihu liší, a často bývá ovlivněna kuchyněmi osadníků, kteří do dané oblasti přišli, případně sousedními oblasti (v Texasu má vliv mexická kuchyně, na Floridě zase karibská a kubánská kuchyně). Mnoho prvků jižanské kuchyně bylo přejato z kuchyní původních indiánských kmenů (Čerokíové, Seminolové...), kteří pěstovali v Evropě tehdy neznámé plodiny, například kukuřici, rajčata nebo tykve, nebo opékali maso stylem barbecue. Důležitý byl i vliv evropské kuchyně, a to především té britské a irské, ale i kuchyně africké (kvůli otrokům dováženým ze západní Afriky), spolu s africkými otroky se na americký jih dostaly plodiny jako čirok, rýže, okra, melouny a různá koření. Kuchyni otroků se říkalo "soul food", a jednalo se o jednoduchá jídla z levných surovin, z nichž mnohá v jižanské kuchyni zdomácněla.
Smažené kuře, jeden z nejtypičtějších pokrmů amerického jihu. Původně nejspíše pochází od skotských osadníků, ale je neodmyslitelně spojováno se soul food a s africkými otroky. Smažené kuře se objevuje v mnoha variantách, a spolu s fastfoodovými řetězci jako je KFC se rozšířilo do celého světa.
Louisianská kuchyně je asi nejvýznamnější regionální kuchyní na americkém jihu. Byla silně ovlivněna francouzskou kuchyní, a mezi tři základní ingredience této regionální kuchyně patří paprika, celer a cibule. Kromě toho se ještě používá velké množství ryb a plodů moře (hlavně raci a ústřice). Mezi nejtypičtější pokrmy patří jambalaya (kořeněný pokrm z rýže s masem nebo mořskými plody a zeleninou) nebo gumbo (vydatná polévka s masem a zeleninou)
V kuchyni Texasu jsou patrné vlivy mexické kuchyně (jedná se o tzv. Tex-Mex). Mezi nejtypičtější tex-mex patří chili con carne nebo fajitas. Mexické pokrmy se často podávají se sýrem, obvykle s čedarem.
Kuchyně Apalačského pohoří je kvůli horským podmínkám o něco chudší. Populární jsou jablka, hrušky a další ovoce, ze kterého se vyrábějí různé nápoje nebo pomazánky. Tradici má i používání javorového sirupu. Lze se zde častěji setkat se zvěřinou, nebo s houbami. Velmi populární je káva, podává se téměř k většině pokrmů.
Floridská kuchyně byla velmi silně ovlivněna karibskou kuchyní. Používají se hodně ryb a mořských plodů, ale mezi populární patří i pomeranče, kokos nebo rum. Mezi místní specialitu paří key lime pie (koláč se sladkou nadýchanou limetkovou náplní)
Kuchyně Lowcountry (oblast u pobřeží Atlantiku) vykazuje určité podobnosti s louisianskou kuchyní. Používá se mnoho ryb a mořských plodů.
Kentucky je známé svým smaženým kuřetem (pochází odtud Kentucky Fried Chicken). Kromě toho je také známé produkcí whiskey.