Lacistemataceae

Jak číst taxoboxLacistemataceae
alternativní popis obrázku chybí
Lacistema hasslerianum s plody
Vědecká klasifikace
Říšerostliny (Plantae)
Podříšecévnaté rostliny (Tracheobionta)
Odděleníkrytosemenné (Magnoliophyta)
Třídavyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řádmalpígiotvaré (Malpighiales)
ČeleďLacistemataceae
Mart.
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Kresba Lacistema pubescens

Lacistemataceae je čeleď vyšších dvouděložných rostlin z řádu malpígiotvaré (Malpighiales). Jsou to dřeviny s jednoduchými střídavými listy a drobnými květy v klasovitých květenstvích. Plodem je tobolka. čeleď zahrnuje 16 druhů ve 2 rodech a je rozšířena výhradně v Americe v oblasti od Mexika až po Argentinu. Nemá hospodářský význam. V minulosti byly oba rody řazeny do dnes již zrušené čeledi Flacourtiaceae.

Zástupci čeledi Lacistemataceae jsou keře a malé stromy se střídavými jednoduchými listy s opadavými palisty. Listy jsou celokrajné nebo zubaté, se zpeřenou žilnatinou. Květy jsou drobné, souměrné, oboupohlavné anebo oboupohlavné a samčí (andromonoecie), uspořádané v úžlabních jehnědovitých klasech nebo v úzkých klasovitých hroznech. V květu je přítomen kruhovitý nebo poloměsíčitý květní terč. Kalich je ze 2 až 6 lístků nebo chybí, koruna chybí. Tyčinka je jediná. Semeník je svrchní, srostlý ze 2 nebo 3 plodolistů, s jedinou komůrkou a 1 čnělkou. V každém plodolistu jsou 1 až 2 semena. Plodem je jedno nebo dvousemenná tobolka. Semena mají jasně zbarvený dužnatý obal (sarkotesta).[1][2]

Rozšíření

[editovat | editovat zdroj]

Čeleď zahrnuje 16 druhů ve 2 rodech a je rozšířena ve Střední a Jižní Americe od Mexika po Argentinu.[3] Nejvíce zástupců této čeledi se vyskytuje v nížinném deštném lese, některé druhy rostou v horských mlžných lesích nebo v suchých oblastech. Nejrozšířenějším druhem je Lacistema aggregatum, nevelký strom běžně rozšířený na různých stanovištích od Mexika až po Argentinu.[1]

Ekologické interakce

[editovat | editovat zdroj]

Květy obou rodů jsou opylovány větrem.[4] Semena rodu Lacistema jsou šířena ptáky, kteří konzumují dužninu.[1]

Čeleď byla některými taxonomy dávána na základě morfologických znaků do blízké příbuznosti s čeledí Flacourtiaceae, případně do ní byla i vřazována. V systému APG byla čeleď Flacourtiaceae shledána sběrnou skupinou a rody byly rozděleny do čeledí Achariaceae a vrbovité (Salicaceae). Od zmíněných čeledí se Lacistemataceae liší především jedinou tyčinkou s oddělenými prašnými pouzdry.[1] Podle výsledků fylogenetických studií je nejblíže příbuznou skupinou čeleď vrbovité (Salicaceae)[5] a někteří taxonomové obě čeledi spojují do čeledi Salicaceae (např. Klaus Kubitzki v díle The families and genera of vascular plants) s tím že pro jejich oddělování není racionální důvod.[6]

Není známo žádné využití.[1] Dřevo Lacistema aggregatum je hnědé, poměrně lehké, připomínající dřevo vrbové.[7]

Seznam rodů

[editovat | editovat zdroj]

Lacistema, Lozania[3]

  1. a b c d e SMITH, Nantan et al. Flowering Plants of the Neotropics. Princeton: Princeton University Press, 2003. ISBN 0691116946. (anglicky) 
  2. BERRY, P.E. et al. Flora of the Venezuelan Guayana (vol. V). Missouri: Timber Press, 1999. ISBN 0-915279-71-1. (anglicky) 
  3. a b HASSLER, M. Catalogue of life. Synonymic Checklists of the Vascular Plants of the World [online]. Naturalis Biodiversity Center, 2016 [cit. 2017-12-23]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2017-12-24. (anglicky) 
  4. KILLEEN, Timonthy J.; GARCÍA, Emilia; BECK, Stephan G. Guía de arboles de Bolivia. [s.l.]: [s.n.] (španělsky) 
  5. WURDACK, Kenneth J.; DAVIS, Charles C. Malpighiales phylogenetics: Gaining ground on one of the most recalcitrant clades in the angiosperm tree of life. American Journal of Botany. 2009, čís. 96(8). 
  6. KUBITZKI, K. (ed.). The families and genera of vascular plants. Vol. 11. Berlin: Springer, 2014. ISBN 978-3-642-39416-4. (anglicky) 
  7. STANDLEY, Paul C.; STEYERMARK, Julian A. Flora of Guatemala. [s.l.]: Chicago Natural History Museum, 1949. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]