Mulčovací kůra je materiál používaný při mulčování, vyrábí se při zpracování dřeva drcením kůry stromů, nejčastěji smrkové, borové a modřínové.
Mulčování je metoda používaná v zahradnictví a zemědělství. Proces mulčování spočívá v obsypání nebo pokrytí okolí rostliny a plochy výsadeb vhodným materiálem, jako je například pokosená tráva, sláma, kůra nebo štěpka, mulčovací fólie a textilie, štěrk apod. Tyto materiály mají především zabránit prorůstání nežádoucí rostlin, ale mají i jiné pozitivní a negativní efekty.
Kůru lze nahradit nebo kombinovat s jinými materiály, jako je štěrk, keramzit, štěpka, oblázky.
Použití mulčovací kůry v zahradách a veřejných výsadbových plochách se na počátku 21. století stalo běžným způsobem, jak v záhonech omezit růst plevelů a v místě vysázených rostlin udržet potřebnou vlhkost půdy. V zimním období dostatečně silná vrstva mulče naopak napomáhá chránit kořenové systémy rostlin proti namrznutí.
Vhodně zvolená mulčovací kůra působí v záhonech a zahradách může působit dekorativním a estetickým dojmem.
Protože se mulčovací kůra postupně rozkládá, je možné ji postupně obměňovat a doplňovat, podle druhu přibližně jednou za 1 až 4 roky. Mulč musí být pro pozitivní efekty připraven z vhodného druhu kůry, která se nerozkládá rychle, použita tam kde nebude vyvívána větrem na chodníky (mobilní zeleň) a splachována dešti ze svahu, v dostatečně ale nikoliv příliš silné vrstvě (podle druhu) do 10 cm. [1]
Při rozkladu kůry dochází k výraznému odebírání živin což může při rychlém rozkladu (smrková kůra) snadno vést až k poškození výživy rostlin a růstu rostlin. Dochází rovněž k okyselování prostředí jenž může vést k fyzilogickým poruchám a samo o sobě poruchám výživy rostlin a růstu rostlin. Okyselení půdy, ovšem prospívá některým druhům rostlin, jako jsou například pěnišníky a další vřesovcovité.[2] Nízké pH snesou i některé další dřeviny, ačkoliv obecně lze říci, že k listnatým dřevinám a trvalkám není běžně používaná kůra vhodným mulčem[3]. V kůře použité jako mulč se často rozvíjejí různé druhy hub z nich některé mohou být nebezpečnými patogeny nebo poškodit oslabené rostliny ve výsadbě. Je popisováno, že jsou běžně prodávány zaplísněné mulčovací kůry.[4] Při přípravě k prodeji je některými výrobci kůra propařována,[5] což podle zdroje zamezuje tvorbě plísní. Nicméně je zřejmé, že propaření a další fyzikální metody jen dočasně omezují výskyt plísní a hub, kterým se ve vlhkém organickém substrátu na stanovišti daří.
Při rozkladu je kůra zdrojem budoucího půdního humusu a obohacuje půdu o organické živiny. Kůra je snadno odnášena větrem do trávníku, na cesty,[6] je třeba ji udržovat, sesychá se. Je sice levnou náhradou keramzitu, štěrku nebo oblázků, ale je obvykle dražší než štěpka. Obvykle nebývá dostupná v barevných variantách, na rozdíl od štěpky.
Pozitivní efekty se projeví především při dostatečné vrstvě mulče: