Opalování je činnost, při které je kůže vystavována ultrafialovému záření za účelem jejího ztmavnutí. Nejčastější formy opalování jsou buď na přímém slunci, v soláriích, nebo za použití samoopalovacích přípravků. Nadměrné opalování způsobuje spálení kůže a může podnítit rakovinu kůže.
Preference opálené kůže se v různých obdobích a kulturách lišila. Na Západě bylo až do 20. let 20. století vnímáno opálení jako nežádoucí, protože bylo asociováno s lidmi z nižších vrstev, kteří často pracovali venku. To se i vlivem módy a reklamy změnilo a tento trend pokračuje dodnes. Tak tomu však je výhradně na Západě, v asijských zemích lidé nadále preferují co nejsvětlejší kůži, především u žen. To se týká Číny, Japonska, Indie a dalších asijských zemí. Zde je naopak velká poptávka po krémech vybělujících kůži a trh s nimi rychle roste. V Indii se v současnosti zvyšuje poptávka po vybělovacích prostředcích hlavně mezi muži.[1] V Asii je také běžné nosit slunečníky, což na Západě vymizelo spolu se vzrůstem popularity opalování.
Při opalování je nutné používat sluneční kosmetiku, která ochrání pokožku před spálením, předčasným stárnutím i pigmentovými skvrnami. Některé přípravky urychlují proces hnědnutí pro dokonale svůdnou opálenou pokožku, jiné vedle ochrany hydratují, vyživují a osvěžují.
Při výběru správné sluneční kosmetiky je nutné správně zvolit výši SPF faktoru.
SPF faktor neboli Sun Protection Factor je číslo, které v opalovací kosmetice udává stupeň ochrany před UVB zářením. Při výběru opalovacího krému SPF napovídá, jak dobře nás tento přípravek ochrání. Čím je jeho číslo vyšší, tím více UVB záření blokuje.