Otáčka za minutu, značka jednotky ot/min je jednotkou kmitočtu (frekvence) otáčení u točivých strojů. Jedna otáčka za minutu odpovídá 1/60 Hertzu. Používá se zejména pro vyjádření rychlosti otáčení nejrůznějších mechanických zařízení - točivých strojů, například motorů, turbín nebo gramofonových desek. Udává počet plných otočení, které zařízení, nebo některá jeho část udělá za minutu.
Soustava jednotek SI neuznává otáčky za minutu jako jednotku. Jednotky úhlové frekvence a úhlové rychlosti definuje jako rad s−1 a jednotky frekvence jako Hz, což se rovná s−1.
Jednotka se užívá v uvedených případech místo jednotky hertz; hodnota v ot/min je přesně 60× vyšší, tj. 1 Hz = 60 ot/min.
Otáčky některých rotačních těles a zařízení v otáčkách za minutu (ot/min):
První gramofonové desky byly přehrávány obvykle rychlostí 78 ot/min.
Později se ustálila rychlost 33⅓ otáček za minutu pro dlouhohrající desku, 45 otáček pro malou gramofonovou desku a Extended play a 16⅔ otáček pro některé dlouhohrající desky s mluveným slovem. Desky s větším průměrem se obvykle přehrávaly nižší rychlostí, neboť pro kvalitu reprodukce je důležitá rychlost posunu hrotu přenosky vůči povrchu disku. Desky s velkým průměrem měly tak při nižší úhlové rychlosti přibližně stejnou povrchovou rychlost posunu přenosky (což platí hlavně u začátku desky).
Otáčky počítačových pevných disků v otáčkách za minutu (ot/min):