Pilour

Jak číst taxoboxPilour
alternativní popis obrázku chybí
Pilour Pennantia corymbosa
Vědecká klasifikace
Říšerostliny (Plantae)
Podříšecévnaté rostliny (Tracheobionta)
Odděleníkrytosemenné (Magnoliophyta)
Třídavyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řádmiříkotvaré (Apiales)
Čeleďpilourovité (Pennantiaceae)
Rodpilour (Pennantia)
J.R.Forst. & G.Forst., 1776
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Pilour[1] (Pennantia) je jediný rod čeledi pilourovité vyšších dvouděložných rostlin z řádu miříkotvaré. Jsou to dřeviny s jednoduchými střídavými listy a pětičetnými květy, rozšířené v Austrálii, na Novém Zélandu a na ostrově Norfolk.

Zástupci rodu pilour jsou keře a stromy s jednoduchými střídavými listy. Druh Pennantia cunninghamii dorůstá až výše 30 metrů. Odění je složeno z jednoduchých přímých a hákovitých chlupů a z krátkých žlaznatých chlupů. Listy jsou celokrajné nebo na okraji vroubkované až tupě zubaté. Žilnatina je zpeřená. V paždí žilek na spodní straně listů jsou přítomna drobná domatia, obydlená symbiotickými roztoči kteří účinně redukují mikrobiální flóru na povrchu rostlin. Květy jsou pětičetné, v úžlabních nebo vrcholových latách, jednopohlavné nebo oboupohlavné. Kalich je redukován v nízký lem. Korunní lístky jsou volné. Tyčinek je 5 a jsou volné. Semeník je svrchní, srostlý ze 2 nebo 3 plodolistů, s jediným pouzdrem. Plodem je jednosemenná peckovice. [2][3][4]

Rozšíření

[editovat | editovat zdroj]

Rod pilour zahrnuje 4 druhy a je rozšířen ve východní Austrálii, na Novém Zélandu a na ostrově Norfolk.[3]

V minulosti byl rod Pennantia řazen do čeledi Icacinaceae. V současné taxonomii je považován za bazální větev řádu miříkotvaré (Apiales).[3]

  1. SKALICKÁ, Anna; VĚTVIČKA, Václav; ZELENÝ, Václav. Botanický slovník rodových jmen cévnatých rostlin. Praha: Aventinum, 2012. ISBN 978-80-7442-031-3. 
  2. GARDNER, Rhys O.; LANGE, Peter J. Journal of the Royal Society of New Zealand: Revision of Pennantia, a small isolated genus of Southern Hemisphere trees. [s.l.]: [s.n.], 2002. 
  3. a b c STEVENS, P.F. Angiosperm Phylogeny Website [online]. Missouri Botanical Garden: Dostupné online. 
  4. HARDEN, Gwen J. Flora of New South Wales. [s.l.]: UNSW Press, 1993. ISBN 0868401722. 

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]