Pomorové (rusky поморы) jsou etnikum ruského a baltofinského původu obývající malé území v Archangelské oblasti při pobřeží Bílého moře a na březích řek Mezeň, Pečora, Oněga a Severní Dvina na severu Ruska.[1]
Etnikum se zformovalo ve 12. století smíšením místních Karelů a křesťanských novgorodských přistěhovalců. Jejich největším střediskem byly Cholmogory a blízká Matigora, kde si v 17. století postavili katedrálu. Pomorové byli především rybáři, zemědělci a obchodníci. V historických pramenech se objevuje také termín Pomorci (Поморцы), který vymezuje náboženskou skupinu Pomorů jižní ortodoxní církve.
V současné době se úředně označuje jako subetnikum ruského národa. Podle sčítání lidu z roku 2002 se k Pomorům přihlásilo necelých sedm tisíc příslušníků, z toho 6 295 v Archangelské oblasti a 127 v oblasti Murmanské.[1] Podle posledního sčítání z roku 2010 se k Pomorům přihlásilo 3,1 tisíce lidí, z nich dva tisíce v Archangelské oblasti.[1] Na jedné ze tří univerzit v Archangelsku je studijními obor pomorská etnologie a lingvistika. Ruský dialekt Pomorů obsahuje silný karelský substrát.
V tomto článku byl použit překlad textu z článku Pomors na anglické Wikipedii.