Quiraing

Quiraing
Cuith-Raing
Quiraing
Quiraing

VrcholMeall na Suiramach 543 m n. m.
Prominence290 m ↓ Quiraing Road
SeznamyMarilyns
Poloha
SvětadílEvropa
StátSpojené královstvíSpojené království Spojené království
SkotskoSkotsko Skotsko
PohoříSkotská vysočina
Souřadnice
Quiraing
Quiraing
Horninačedič
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Quiraing (v gaelštině Cuith-Raing) je skalní formace tektonického původu na severní straně vrchu Meall na Suiramach, který je nejsevernějším výběžkem horského pásma Trotternish Ridge na ostrově Skye (souostroví Vnitřní Hebridy, které patří ke Skotsku). Quiraing patří mezi nejfotografovanější přírodní scenérie Hebrid, vzhledem k špatnému počasí a odlehlé poloze však není zatížen masovou turistikou. Přístup je z obcí Staffin a Flodigarry na severním pobřeží poloostrova Trotternish, alternativně z Uigu na západním pobřeží přes vrchol Meall na Suiramach. Z vrcholu je za příznivých povětrnostních podmínek dobrý výhled na okolí Loch Torridon a hory v oblasti Wester Ross.

Původ názvu

[editovat | editovat zdroj]

Název pochází ze staroseverštiny, původně zněl "Kvi Rand", což znamená "kruhový ovčín". Uprostřed tohoto prostoru v oblasti Quiraingu se totiž nachází vyvýšená skalní plošina, zvaná The Table (tj. "Stůl"), na níž prý místní obyvatelé ve středověku ukrývali svá stáda před vikinskými nájezdníky.

Poloostrov Trotternish je tvořen převážně magmatickými třetihorními horninami , jimiž byly před zhruba 60 milióny let překryty starší usazeniny z jurského období. Formace Quiraing vznikla střižným pohybem dvou zemských desek. Zlom je stále aktivní a silnice z Flodigarry se musí často opravovat. Ve vrcholových partiích se vyskytují různé bizarní skalní tvary, z nichž mezi nejznámější patří 37 metrů vysoká The Needle ("Jehla").

Mineralogie

[editovat | editovat zdroj]

V horninách Quiraingu se vyskytují různé druhy minerálů, zejména ze skupiny zeolitů. Mezi zdejšími minerály lze jmenovat například analcim, chabazit, levynit, mezolit, pektolit, stilbit či thomsonit.[1]

Quiraing ve filmu

[editovat | editovat zdroj]

Dramatická scenérie skalní formace Quiraingu našla uplatnění při natáčení exteriérů několika filmů. V roce 1974 to byl například sci-fi film The Land that Time Forgot, v roce 1986 byly v prostoru plošiny The Table natočeny některé záběry pro film Highlander a v roce 1996 režisér Lars von Trier natáčel na cestě přes Quirang u Staffinu pasáže z filmu Breaking the Waves.[2] Dalšími filmy byly Stardust (Hvězdný prach, 2007), Snow White and the Huntsman (2012), Macbeth (2015) a King Arthur: Legend of the Sword (2017).

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Quiraing na anglické Wikipedii.

  1. Steetley Minerals. The Isle of Skye [online]. [cit. 2017-09-24]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. Skye in Movies and Films [online]. [cit. 2017-09-24]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-10-23. (anglicky) 

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]